Závěrečná zpráva grantu 231/1997/A-SP/FSV

Název projektu:Evropská politika sjednoceného Německa
Hlavní řešitel:Doc., PhDr. Dagmar Moravcová, CSc
Spoluřešitelé: PhDr Běla Plechanovová, CSc; Mgr. Stanislav Janský; Mgr. Jan Kreidl
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:160 tis. Kč

Souhrn výsledků

Hlavní závěry výzkumu byly publikovány v kolektivní monografii řešitelů (viz bibliografie).
Teze: I. Důsledky procesu sjednocení Německa 1989-1990 pro a) vztahy k partnerům v ES - znamenalo v zásadě prohloubení prointegračního kurzu SRN; b) strategie SRN vůči asociovaným zemím střední a východní Evropy - i přes posun priorit v roce 1998 zůstává rozšíření EU na východ eminentním zájmem SRN.
II.Nová německá zahraniční politika - větší odpovědnost v mezinárodní politice, aktvnější prezentace národních zájmů, ale v současném pojetí zájmů a suverenity postnacionálního státu.
III. a) vztahy k Francii - přes počáteční nechuť k sjednocení Německa řešení v posílení jeho evropských vazeb .
Divergující akcenty, nikoliv však zásadní rozpory, německo-francouzský tandem není ohrožen.
b) vztahy k malým sousedům Německa v EU - významné shody zemí Beneluxu a SRN v strategii vnitřních reforem EU. Zvýšené aktivity malých členských států EU v době předsednictví ER. Význam historické zátěže ve vztahu k Německu klesá.
IV. Současný stav reformz institucí EU - národní politiky členských států v oblasti institucionální reformy rozhodujícím faktorem, pokračování po Amsterodamu 1997 v kontextu dalších reforem (zemědělské politiky, financování, strukturální politiky).
V. Možnost stanovení přímé parlalely strategie malých členských států EU s předvstupní strategií ČR jen hypotetická (nedokončenost vnitřních reforem EU, rozdílné historické zázemí a okolnosti přistoupení). Menší šance na udělení výjimek při přistoupení, proto spíše koordinace s dalšími státy středoevropského regionu a obecné zkušenosti malých členských států.