Závěrečná zpráva grantu 006/2001/C/1.LF

Název projektu:Hyperoxie v patogenezi bronchopulmonální dysplázie
Hlavní řešitel:MUDr. Magdalena Herknerová-Zimová
Spoluřešitelé: Prof.MUDr. Stanislav Trojan, DrSc.; MUDr. Jaromír Mysliveček, PhD; Hana Sýkorová; Jana Šmalcová
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:370 tis. Kč

Souhrn výsledků

Na patogenezi bronchopulmonární dysplázie se podílí funkční a strukturální nezralost plicní tkáně a zástava vývoje během přechodu ze sakulární do alveolární fáze vývoje plíce. Expozice hyperoxii vyvolává působením volných kyslíkových radikálů poškození plicní tkáně a zastavení probíhající alveolarizace.
Naším animálním modelem hyperoxického poškození plíce byly novorozené myši kmene BALB/c.
Tento model je obzvláště vhodný ,protože vývoj plic těchto zvířat probíhá postnatálně.Myši byly porozeny do 80%,respektive 40% hyperoxie či vzduchu,vzorky plicní tkáně byly odebrány po 72hod a poté po 24hod na vzduchu.  
Hyperoxické poškození plíce bylo hodnoceno na základě:1/ histologického zhodnocení plicní tkáně.Plíce myší vystavených    80% hyperoxii vykazují ztluštělá interalveolární septa,buněčnější a překrvená,perivaskulárně a peribronchiálně výrazný edém. 40% hyperoxie nevykazuje takové ztluštění interalveolárních sept,ale dilataci kapilár v těchto septech ano.Plíce kontrolních myší na vzduchu mají typickou strukturu,přiměřeně široká septa.
Provedení  tzv. 2/"wet/dry" ratia-poměru hmotnosti plic po vyjmutí z organismu a po vysušení plíce (24hod při 70oC).Medián W/D je nejvyšší (4,66) ve skupině 80%hyperoxie,v ostatních dvou skupinách se téměř neliší (40%=4,02,21%=3,99).
3/Provedením RT PCR reakce byla v denzitometrckých jednotkách hodnocena exprese těchto  proinflamačních markerů: MIP 1alfa.IL 1alfa,TNF alfa.Nebyl zaznamenán rozdíl v expresi mezi skupinou 80% a 40% hyperoxie.MIP1alfa má 30krát vyšší expresi proti kontrole ve skupině 80%+1,což naznačuje jeho význam v reparativní fázi po hyperoxii.
Druhá serie našich pokusů testovala intraperitoneální (500mg/kg/den) aplikaci vitaminu A jako potenciálního terapeutického agens na 7denní hyperoxické poškození.Vitamin A by měl zabránit zástavě alveolarizace při hyperoxii a působit na expresi faktorů vývoje plicních cév (VEGF=vascular endotelial growth factor,TGFbeta=transforming growth factr beta).Výsledky těchto pokusů jsou zpracovávány.   
Výstupy z řešení grantu: Poster: M.Herknerová,M.Boubelík:Vliv hyperoxie na expresi proinflamačních cytokinů v plíci novorozené myši. Připravovaný článek do odborného eriodika:M.Herknerová,I.Haškovcová,M.Boubelík:Vliv aplikace vitaminu A na hyperoxické poškození plíce novorozené myši.