Závěrečná zpráva grantu 006/2002/C/1.LF

Název projektu:Studium nových baroreflexních deskriptorů u osob s kardiovaskulárním rizikem nebo s manifestací organického srdečního onemocnění
Hlavní řešitel:MUDr. Leo Rychlý
Spoluřešitelé: Doc.MUDr. Jaromír Hradec, CSc.; MUDr. Jan Malík, CSc.; MUDr. Zdislava Kasalová; MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc.; MUDr. Branislav Štrauch; MUDr. Dan Wichterle; MUDr. Jan Šimek
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:482 tis. Kč

Souhrn výsledků

1. Prokázali jsme, že frekvenční posun Mayerových vln lze vysvětlit zpožděním sympatické složky baroreflexní regulace.
2. Prioritně jsme prokázali, že jedinci s recidivující vasovagální synkopou mají prodloužený fázový posun mezi oscilacemi krevního tlaku a srdeční frekvence než zdravé osoby.
3. Prioritně jsme prokázali, že hrudní dýchání indukuje ve srovnání s bráničním dýcháním příznivější baroreflexní modulaci.
4. Potvrdili jsme, že turbulence srdeční frekvence po předčasných komorových stazích oslabuje s klesající systolickou funkcí levé komory, že je závislá na vazebném intervalu a že je surogátem baroreflexní sensitivity v důsledku uniformity turbulence krevního tlaku.
5. Prioritně jsme prokázali přítomnost turbulence srdeční frekvence po síňových předčasných stazích a vysvětlili jsme její patofyziologickou podstatu, která je po komorových a síňových předčasných stazích odlišná.
6. Prioritně jsme prokázali signifikantní korelaci 'Turbulence Slope' po síňových a komorových předčasných stazích a ověřili jsme 'Turbulence Slope’ jako nezávislý mortalitní prediktor u pacientů po infarktu myokardu s dysfunkcí levé komory.
7. Prioritně jsme dokumentovali fenomén disociace autonomního působení na sinusový a AV uzel během turbulence srdeční frekvence.
8. Prioritně jsme prokázali, že hemodynamika v pozdní fázi turbulence srdeční frekvence je pod primárním vlivem pozdního a sympaticky mediovaného vzestupu periferní vaskulární rezistence.
9. Potvrdili jsme neautonomně mediovanou dynamiku QT intervalu v průběhu turbulence srdeční frekvence a pozorovali jsme mikroskopický alternans QT intervalu bez alternace amplitudy T vlny (nepublikováno).
10. Zavedli jsme koncepčně zcela nový spektrálně-analytický přístup k hodnocení variability srdeční frekvence.
11. Definovali jsme holterovský ukazatel 'Prevalent Low-Frequency Oscillation' (PLF), který specificky charakterizuje distribuci spektrální síly variability srdeční frekvence v nízkofrekvenčním pásmu a který je velmi silný a nezávislý mortalitní prediktor v placebové populaci studie EMIAT.
12. Ověřili jsme predikční sílu ukazatele PLF v nezávislé poinfarktové populaci studie ATRAMI.
13. Ověřili jsme nezávislost PLF na celé řadě konvenčních i nekonvenčních neinvazivně-elektrofyziologických ukazatelů rizika včetně deskriptorů turbulence srdeční frekvence.
14. Testovali jsme nezávislou predikční sílu kompozitních stratifikátorů rizika zahrnujících PLF a 'Turbulence Slope' a navrhli jsme jejich uplatnění pro zvýšení efektivity léčby kardioverterem-defibrilátorem u poinfarktových pacientů s ejekční frakcí < 30%.
15. Prokázali jsme, že primárně preventivní stratifikace rizika u pacientů po infarktu myokardu s ejekční frakcí
< 40% založená na invazivním elektrofyziologickém testování je neefektivní ve srovnání s jednoduchou holterovskou stratifikací na podkladě PLF a 'Turbulence Slope' .