Závěrečná zpráva grantu 008/2002/C/1.LF

Název projektu:Dysbalance ghrelinu a leptinu jako patogenetický faktor systémové zánětlivé odpovědi
Hlavní řešitel:MUDr. Martina Rosická
Spoluřešitelé: Doc.MUDr. Robert Gürlich, CSc.; as.MUDr. Pavel Maruna, CSc.; MUDr. JItka Pařízková
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:494 tis. Kč

Souhrn výsledků

ÚVOD: Leptin je signální faktor tukových buněk, podílející se na regulaci tělesné hmotnosti a energetické rovnováhy. Vedle své bazální role regulátoru energetické homeostázy je zapojen i do neuroendokrinních změn systémové zánětlivé odpovědi. Pravděpodobně mediuje anorektický efekt hlavních prozánětlivých cytokinů  IL-1 a TNF-alfa. Vzestup leptinu v průběhu systémové zánětlivé reakce může souviset s anorexií a kachexií během těchto stavů. Ghrelin je peptidový hormon objevený v roce 1999. Stimuluje syntézu a sekreci růstového hormonu, ovlivňuje sekreci a motilitu trávícího traktu, podílí se na regulaci energetické homeostázy. Zdá se pravděpodobné, že ghrelin je dalším prvkem uplatňujícím se ve složitých vztazích reakce akutní fáze během infekční i neinfekční zánětlivé reakce. PACIENTI A METODY: Do studie byli zařazeno 32 nemocných s kolorektálním karcinomem, 32 nemocných s pooperační sepsí po nitrobřišním chirurgickém výkonu, 18 pacientů se 3. st. obezity po laparoskopické bandáži žaludku, 10 obézních, kteří podstoupili v rámci léčebného programu desetidenní redukční hladovku, 16 pacientů s chronickou renální insuficiencí a někteří další Byly sledovány plazmatické koncentrace ghrelinu, leptinu, TNFalfa, IL-1beta, IL-6, prokalcitoninu, albuminu, prealbuminu, transferinu,  měřené ve 24-hod., resp. 48-hod. intervalech.. VÝSLEDKY:  Při srovnání rozdílu pre- a pooperačních hladin (+24 h) ghrelinu, leptinu, TNF-alpha, sIL-2R, IL-6, a CRP po nekomplikované operaci jsme zachytili signifikantní zvýšení všech sledovaných, s kulminací hladin ve 24 hodině po operaci. Nejvyšší koncentrace CRP byla zachycena ve 48 hodině po operaci. Hladiny ghrelinu, leptinu, TNF-alpha a sIL-2R se během následujících 48 – 72 hodin normalizovaly na úroveň před operací. Zvýšení IL-6 a CRP bylo prolongované, jejich hladiny byly zvýšené ještě 72 hodin po operaci. Regresní koeficient byl nejvyšší pro ghrelin a IL-6, a to 24 hodin po operaci (r = 0,42, p < 0,05), dále pro ghrelin a TNF-alfa rovněž 24 hodin po operaci  (r = 0,34, p < 0,05). Nebyla nalezena signifikantní korelace mezi ghrelinem a IL-1 nebo mezi ghrelinem a sIL-2R. Nesignifikantní byl vztah mezi leptinem a IL-1beta a mezi leptinem a „negativními“ proteiny akutní fáze (albumin, prealbumin, transferin).
U nemocných  s kolorektálním karcinomem byly před operací hladiny TNF-alpha, IL-6 a CRP signifikantně zvýšeny ve srovnání s kontrolní skupinou  (p < 0,05, p < 0,01, a p < 0,01). Předoperační plazmatické hladiny ghrelinu, sIL-2R, a AAT se od kontrolní skupiny signifikantně nelišily.
Ve skupině septických nemocných jsme zjistili statisticky významné zvýšení ghrelinu (p < 0,01) a leptinu (p < 0,001). Byl nalezen statisticky významný rozdíl mezi maximálními dosaženými hladinami leptinu u nemocných s pooperační sepsí a nemocných s nekomplikovaným pooperačním průběhem (p < 0,01). Regresní koeficient byl nejvyšší pro leptin a CRP ve skupině septických nemocných (r = 0,49, p < 0,05), a pro leptin a alfa-1-antitrypsin (r = 0,44, p < 0,05). Mezi cytokiny byla nalezena signifikantní korelace mezi TNF-alfa a leptinem (r = 0,46, p < 0,05) a mezi IL-6 a leptinem (r = 0,48, p < 0,05) u septických nemocných. Hladiny ghrelinu u septických nemocných dobře korelovaly s TNF-alfa (r = 0,42, p < 0,05) a IL-6 (r = 0,44, p < 0,05). Nebyla nalezena korelace mezi ghrelinem a IL-1beta, ghrelinem a sIL-2R.
ZÁVĚR: Dysbalance leptin-ghrelinové odpovědi je pravděpodobně rozhodujícím faktorem v patogenezi posttraumatických, pooperačních nebo infekčních poruch příjmu potravy a energetického metabolismu a možná i jedním z klíčových faktorů nádorové kachexie.