Závěrečná zpráva grantu 016/2001/C/1.LF

Název projektu:Vliv invazivních metod prenatální diagnostiky na výsledky těhotenství.
Hlavní řešitel:Doc.MUDr. Pavel Calda, CSc.
Spoluřešitelé: MUDr. Hana Víšková
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:813 tis. Kč

Souhrn výsledků

Cílem projektu bylo získat přehled o počtu a typech jednotlivých invazivních výkonů ve sledovaném regionu. Registrovat spektrum indikací, které vedou k provedení invazivních výkonů. Zjistit počet a druh komplikací, které invazivní výkony provázejí. Provést analýzu managementu patologických stavů řešených pomocí metod invazivní diagnostiky a terapie v souvislosti s výsledkem těhotenství. Provést analýzu nákladů a efektivity prováděných výkonů. Cílem naší práce bylo také iniciovat zájem o registraci výkonů. Zabývat se specielními připady prenatální invazivní diagnostiky, jejich indikacemi a výsledky.

Nabídli jsme účast v projektu všem pracovištím prenatální diagnostiky v ČR. Poskytli jsme databázi, která umožňuje zadávání potřebných údajů ve formátu MS-Access. Za období 2002-2003 jsme získali informace o 5800 výkonech prenatální diagnostiky od osmi subjektů. Vytvořili jsme informační webovské stránky tohoto projektu.

Zhodnocením výsledků jsme zjistili, že naprostou většinu výkonů prenatální diagnostiky tvoří amniocentéza 90.2 %. Punkce pupečníku 4.8%, ukončení těhotenství 2,34% a redukce vícečetné gravidity 1.03%. Všechny ostatní výkony (intraumbilikální transfuse, amniodrenáž, amnioinfuse, amniocentéza< 15.t.grav., punkce dutých orgánů plodu,  biopsie choria, přerušení spojky pupečníku) se podílí dohromady méně jak 2%. Komplikace amniocentézy v našem souboru dosáhla pouze 0,5%. Z 277 dobře dokumentovaných punkcí pupečníku jsme zaznamenali jedinou závažnou komplikaci, tj. 0,36%. Počet indikací k invazivní prenatální diagnostice stále stoupá a podílí se na tom zejména vzestup počtu amniocentéz. Pouze v 64,5% našeho souboru byla amniocentéza indikována na základě prokazatelně  zvýšeného rizika.

Spektrum invazivních výkonů v ČR je na první pohled široké, když ale oddělíme amniocentézu zjistíme, že ostatní výkony se provádějí zcela sporadicky a jen na některých pracovištích. V našem souboru osmi center, která se projektu zúčastnila, se provádí 6 typů výkonů méně často než 20krát za rok.

Invazivní prenatální diagnostika je v ČR prezentována především amniocentézou. Kordocentéza je prováděna rutinně, ale ve vybraných centrech. Rozvoj screeningu v I. trimestru asi povede k nárůstu počtu biopsií choria. Indikace, počty, výsledky a komplikace všech invazivních výkonů by měly být registrovány a průběžně analyzovány (auditovány). V opačném případě je pravděpodobné, že počet invazivních výkonů bude dále stoupat.

Prezentovali jsme přednášky na konferenci národní v počtu 9, mezinárodní 1,  postery  na konferenci mezinárodní 2, články v odborném periodiku národní 5, mezinárodní 7, článek ve sborníku národním 2, mezinárodním 3.