Závěrečná zpráva grantu 024/2001/C/1.LF

Název projektu:Úloha hematoencefalické bariery v procesech reparační neuroplasticity
Hlavní řešitel:Prof. MUDr. Jaroslav Pokorný, DrSc.
Spoluřešitelé: MUDr. Vladimír Hrachovina, CSc.; MUDr. Petr Kozler; MUDr. Mikuláš Mlček; Doc. MUDr. Miloš Langmeier, DrSc.
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:537 tis. Kč

Souhrn výsledků

Pro existenci indukce reparačních neuroplastických mechanismů při implantaci nervových buněk do místa léze svědčí zvýšení počtu nitrergních neuronů v místě léze. Varikosní tvar jejich dendritů a axonů naznačuje parakrinní přenos signálních molekul. Intimní vztah těchto neuronů k cévám transplantátu i příjemce pak potvrzuje možnost ovlivnění tvorby cévního řečiště i případnou modulaci krevního průtoku v závislosti na aktivitě. Ve stárnoucím mozku jsou procesy neuroplasticity méně aktivní a integrace buněk transplantátu je obtížnější. Věkový faktor je jedním z významných prvků reparační neuroplasticity.
V okolí fokální léze dochází ke zvýšení permeability hematoencefalické bariery (HEB). Rozsah zvýšené permeability se v období po zásahu zmenšuje, přetrvává však nejméně po 7-10 dní. Zvýšená permeabilita HEB nemusí odrážet jen lokální poškození vaskulární sítě, ale může představovat i cestu, kterou se šíří neurotrofní faktory a jiné signální molekuly, aktivující neuroplastické mechanismy obnovy a přestavby neuronálních okruhů. Celulární edém, navozený osmotickou dysbalancí na buněčné membráně spojené s intracelulárním průnikem sodíku a vody také zvyšuje permeabilitu HEB a průnik podávaných markerů. Podání neuroprotektivních látek, aplikovaných selektivně do vnitřní karotidy po otevření BBB manitolem významně snižuje permeabilitu cytoplasmatických membrán u celulárního edému. Tento nález může mít blízké klinické využití.
Dynamika vývoje neurotoxické léze ukazuje, že mechanismus zániku neuronů není způsoben pouze přímým působením excitotoxické molekuly, ale může mít také vztah ke způsobu zapojení a citlivosti neuronálních okruhů, ve kterých jsou tyto neurony zapojeny. Také funkční zátěž (hyperaktivita) může vést k smrti jednotlivých citlivých buněk nebo neuronálních populací. Citlivost jednotlivých neuronů na funkční zátěž je silně variabilní (selektivní vulnerabilita) a závisí na typu buňky, jejím zapojení do neuronálních okruhů a aktuálním stavu mikroprostředí nervové tkáně.
vnitřní karotidy