Závěrečná zpráva grantu 034/2002/C/1.LF

Název projektu:Vztah geometrických poměrů hrudníku a konfigurace elektrického pole srdce. Experimentální studie a matematický model.
Hlavní řešitel:Doc.MUDr. Otomar Kittnar, CSc.
Spoluřešitelé: MUDr. Mikuláš Mlček; Eitan Brizman; Štěpán Havránek
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:322 tis. Kč

Souhrn výsledků

Řešení projektu zahrnovalo následující okruhy prací.
1.vytvoření pracoviště pro modelování a zpracování elektrofyziologických dat povrchového mapování. 2. modelování elektrického pole srdečního - vytvoření modelu šíření elektrického pole dipolárního zdroje v hrudníku. 3. studium vlivu geometrie na parametry repolarizace. Interpretace experimentálního nálezu zvýšené disperze QT intervalu (QTd) u skupiny těhotných. 4. studium kardiotoxicity farmakoterapie na základě změn konfigurace srdečního pole. V tomto souhrnu stručně uvádíme pouze výsledky kardiofyziologické. Otázky modelování a verifikace modelu jsou diskutovány jinde.
Ad 3. Pomocí matematických modelů jsme se snažili interpretovat pozorování dřívějších experimentálních nálezů včetně našich, popisujících signifikantní zvýšení QTd a rozšíření T vlny u stavů s významně horizontální polohou srdce jako je obezita či pokročilé těhotenství, respektive posoudit možný vliv samotné změny geometrie na uvedená pozorování. Výsledky: 3.1. Globální transformace, zde rotace, při níž se stejnoměrně mění tvar srdečního pole, sama o sobě nevede ke změně povrchového EKG, jejímž důsledkem by bylo prohloubení rozdílů v trvání QT intervalu (QTI). Naopak, horisontální sklon srdeční osy by mohl přispět ke stanovení nižší variability QTI, opaku empirických  nálezů. Tyto výsledky naznačují, že prostá rotace a podobně posun zdroje srdečního pole v těhotenství čí obezitě není faktorem přispívajícím k mechanismu vzniku nálezu zvýšené QTd. 3.2. Transformace deformující T smyčku, tedy v principu situace zvyšující variabilitu postupu repolarizace, vedly k signifikantně zvýšené QTd. Parametr QTd zde patrně odráží tvar T smyčky a nepřináší nové informace. Změna morfologie T smyčky odráží spíše lokální změny, než změnu polohy srdce (či jeho el. pole) jako celku. Jejich vysvětlení však vyžaduje odlišný matematický model respektující heterogenitu depolarizačních dějů. 3.3. Výsledky dále přesvědčivě ukazují na spornou výpovědní hodnotu parametru QTd, pokud je stanovován ze záznamu s nedostatečným počtem svodů jako například dvanádctisvodového EKG. Jelikož hodnoty maximálního a minimálního trvání QT mohou je se mohou vyskytovat obecně v kterémkoliv svodu, je pro stanovení QTd, tedy rozdílu QTI podstatné, zda jsou daným svodovým systémem zachyceny. Souhrn: globální změny geometrie torsa jakou je například rotace srdce není postačujícím důvodem vysvětlujícím kvasi-patologický nález zvýšené QTd u těhotných. Možnými příčinami zůstávají mechanismy nestejně ovlivňující jednotlivé domény srdeční tkáně a ovšem také nedipolární a nekardiální změny.
Ad 4. Cílem studie, zabývající se QTd u psychiatrických pacientů léčených tricyklickým antidepresivem dosulepinem, bylo ověřit kardiotoxicitu tohoto léku v udržovacích dávkách. Studie navazovala na předchozí výsledky získané z povrchových map elektrického pole srdečního pomocí přístroje Cardiag 128.1, které potvrdily změnu QTd v pozdním těhotenství. To otevřelo otázku vlivu geometrických faktorů na QTd. Současná studie tak měla potvrdit buď specifickou odpověď QTd na změnu geometrie hrudníku nebo naopak prokázat jeho případnou nespecifitu. Výsledky od 28 pacientů léčených udržovacími dávkami dosulepinu prokázaly zvýšenou hodnotu QTd oproti kontrole [70 (+/-21) ms vs 34 (+/-12) ms (P< 0.001) ] a současně statisticky významnou korelaci QTd s plasmatickou hladinou dosulepinu (P< 0.001) s hodnotu korelačního koeficientu 0,7871. Závěr vyplývající z těchto výsledků prokazuje nespecifitu QTd jakožto markeru poškození myokardu.