Závěrečná zpráva grantu 048/2003/C/2.LF

Název projektu:Účinky chronického užívání metamfetaminu na extracelulární matrix myokardu
Hlavní řešitel:Ing. Jiří Kukačka
Spoluřešitelé: MUDr. David Vajtr; MUDr. Jana Bíbová, Ph.D.; Mgr. Martina Srbová; MUDr.MVDr. Tomáš Adámek; Pavlína Šantorová
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:237 tis. Kč

Souhrn výsledků

Cílem projektu bylo dokumentovat, jak  dlouhodobé užívání metamfetaminu v závislosti na délce aplikace a množství dávky  poškozuje srdeční tkáň a navozuje její remodelaci. Vycházeli jsme z poznatků, že u chronických uživatelů metamfetaminu hypertrofují myocyty, akumuluje se a reorganizuje se  extracelulární hmota, rozvíjí se kardiomyopatie vedoucí ke selhání srdce.
Po 1 roku řešení projektu, který byl původně koncipován jako 3-letý, bylo dosaženo těchto výsledků:

1) Byl realizován experiment, kdy laboratornímu potkanovi byl aplikován metamfetamin po dobu 8 týdnů  v dávce 1 mg/kg/den.
2) Aplikace metamfetaminu vyvolala růstovou retardaci, nevedla však k hmotnostním změnám srdce a srdečních komor.
3) U pokusných zvířat byly zjištěny nižší hodnoty cirkulujících lymfocytů  a nárůst množství  polymorfonukleárních leukocytů, ve tkáni pokusných zvířat přítomnost  tkáňových makrofágů v intersticiu.
4) Koncentrace hydroxyprolinu, specifického markeru kolagenních proteinů, byla nižší v levé komoře pokusných zvířat.
5) Metodou zymografie byly analyzovány matrixové metaloproteinasy, ale jejich aktivita se nelišila mezi kontrolní a pokusnou skupinou.

Z těchto výsledků vyplývá, že chronická aplikace metamfetaminu v dávce 1 mg/kg/den po dobu 8 týdnů vyvolává jen minimální kardiovaskulární poškození,  diskrétní změny  srdeční tkáně obou komor, zvláště levé, ale nevede k   její  remodelaci.