Závěrečná zpráva grantu 060/2001/C/3.LF

Název projektu:Je inzulinová rezistence u polytraumatizovaných ovlivnitelná podáváním glutaminu?
Hlavní řešitel:MUDr. Bohumil Bakalář
Spoluřešitelé: Prof. MUDr. Michal Anděl, CSc.; Doc. MUDr. Jan Pachl, CSc.; MUDr. František Duška; MUDr. Michal Otáhal; Karel Štěpánek
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:713 tis. Kč

Souhrn výsledků

Cílem studie bylo zjistit, zda v souladu s hypotézou zlepšuje podávání alanylglutaminu stupeň inzulinové rezsitence u nemocných s polytraumatismem.
Do studie bylo zařazeno celkem 73 nemocných s polytraumatem, kteří se významně nelišili v těchto charakteristikách: pohlaví, věk , Body Mass Index, vypočítaný Basal Metabolic Rate, Injury Severity Score, Pravděpodobností přežití vypočtenou metodikou Trauma Score a Injury Severity Score a vstupním skóre APACHE II.  Zranění byli randomizováni do tří skupin: 0 AG (výživa bez alanylglutaminu), 0.4 AG (400 mg alanylglutaminu na kg těl. hm. a den) a 0.8 AG (800 mg na kg těl. hm. a den parenterálně).  Podávaná výživa byla isokalorická a isonitrogenní, bez rozdílů mezi skupinami. Přísun neproteinové energie byl denně kalkulován dle hodnot nepřímé kalorimetrie. V Den 4 a Den 8 byl proveden euglykemický hyperinzulinový clamp ke zjištění velikosti inzulinem mediované spotřeby glukózy. Ostatní měřené a kalkulované výsledky byly: glykémie, hladina C-peptidu, oxidativní a neoxidativní spotřeba glukózy, oxidace mastných kyselin, inzulinová rezistence na lačno, dusíková bilance, skóre SOFA.
Studii dokončilo 60 nemocných, 21 ve sk. 0 AG, 20 ve sk. 0.4 AG a 19 ve sk. 0.8 AG. Výsledky jsou uvedeny jako průměr (směrodatná odchylka).
V Den 4  byla inzulinem mediovaná spotřeba glukózy: 0 AG: 1.9 (0.6); 0.4 AG 2.4 (0.7); 0.8 (0.4) mg glukózy/kg tělesné hmotnosti/min. Rozdíl mezi 0.8 AG je signifikantně rozdílný ke sk. 0 AG ( p = 0.046) a 0.8 AG  (p = 0.001). V Den 8 byla inzulinem mediovaná spotřeba glukózy: 0 AG 1.2 (0.6), 0.4 AG 2.2 (0.7), 0.8 AG 1.9 (0.8) mg glukózy/kg tělesné hmotnosti/min. Rozdíl mezi sk. 0 AG je signifikantně rozdílný ke sk. 0.4 AG (p = 0.003). Rozdíl uvnitř sk. 0 AG mezi Dnem 4 a 8 je signifikantně rozdílný (p = 0.007). Obdobných výsledků bylo dosaženo i v parametrech glykémie, koncentrací C-peptidu a vypočtené inzulinové rezistence na lačno.

Závěr: podávání alanylglutaminu v dávce 400 mg /kg tělesné hmotnosti/min. signifikantně zlepšilo spotřebu glukózy a snížilo inzulinovou rezistenci u nemocných s polytraumatem. Zvýšení dávky alanylglutaminu na dvojnásobek nepřineslo v tomto ohledu žádnou výhodu, naopak v Den 4 po traumatu byla v této skupině spotřeba glukózy nejnižší.

Výsledky byly opakovaně prezentovány na českých i mezinárodních fŕech jako přednášky nebo postery a byly publikovány formou abstraktů. Dva hlavní články, jeden pro Critical Care Medicine a druhý pro Intensive Care Medicine, jsou nyní těmito časopisy posuzovány.