Závěrečná zpráva grantu 095/2001/C/FTVS

Název projektu:Funkční porucha kloubu - objektivizace jejích lokálních a celotělových důsledků
Hlavní řešitel:Mgr. Marek Jelínek
Spoluřešitelé: Doc.MUDr. Miroslav Tichý, CSc.; Mgr. Ingrid Špringrová; Mgr. Miroslav Šenk; MUDr. Hana Cónová; MUDr. David Pánek
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:474 tis. Kč

Souhrn výsledků

Za dobu tří let řešení tohoto projektu byla vytvořena zcela nová, prioritní koncepce, která popisuje mechanické chování kloubu v normě a za funkčně patologických situací. Dle této koncepce má funkčně zablokovaný kloub tři typické příznaky: 1) Celkový rozsah pohybu zůstává ve srovnání s kloubem zdravým stejný, ale mění se velikosti dílčích pohybů (flexe-extenze, abdukce-addukce, ...), přičemž jeden se relativně zvětšuje na úkor druhého. 2) Mění se distribuce velikosti kloubních vůlí. Vůle mizí ve směru relativně zvětšeného dílčího pohybu, protože na této straně došlo ke splynutí fyziologické bariéry s bariérou anatomickou. Vůle se naopak zvětšuje v opačném směru, protože zde dochází k oddálení fyziologické bariéry od bariéry anatomické. 3) Kosterní svaly, které provádějí relativně zvětšený pohyb se stávají hypertonickými, zatímco jejich antagonisté, provádějící relativně zmenšený dílčí pohyb, jsou hypotonické.
Vyvinuli jsme novou metodu, pomocí které jsme schopni s použitím cílené elektrostimulace svalu vyvolat funkční poruchu kloubu s vlastnostmi popsanými výše. Pro elektrostimulaci svalu jsem vytipovali vhodný proud.
Popsali jsme typický řetězec kloubních blokád a svalových spasmů, který se vyskytuje v pravé dolní končetině v souvislosti s kostrčových syndromem u klinických pacientů nebo u kostrčového syndromu experimentálního, který jsme vyvolávali cílenou elektrostimulací svalů upnutých ke kostrči na pravé straně.
Popsali jsme změněné mechanické chování kosterního svalu, pokud je ve stavu hypertonu (svalového spasmu). Takový sval zvyšuje svoji sílu při maximální volní kontrakci o cca 30% a zvyšuje také svůj odpor k pasivnímu protažení. Tyto změny v mechanickém chování dysfunkčního kloubu mají vliv na kinematiku pohybu. Dílčí pohyby ve směru funkční blokády kloubu se relativně zvětšují na úkor pohybů opačným směrem. To jsme popsali u pravé dolní končeniny u kostrčového syndromu, u temporomandibulárního kloubu při hypertonu m. masseter a u ramenního kloubu při hypertonu m. biceps brachii.
Dále jsme zjistili, že změny ve funkčním stavu pohybového aparátu mají vliv na rozložení tlaků na ploskách nohou. Po experimentálním vyvolání kostrčového syndromu dochází k přesunu centra tlaku (COP) směrem k pravé patě.
Začali jsme také pracovat na vývoji nové metody, která by měla umožnit frekvenční analýzu EMG křivky s možností odhalit i relativně malé změny v napětí svalů, které jsou s dysfunkcí klobu spojeny. Pracujeme rovněž na vývoji kinematického modelu pánve.
Seznam publikací, které byly vydány v souvislosti s řešením tohoto grantového projektu, je součástí tištěné zprávy.