Závěrečná zpráva grantu 103/2003/B-BIO/PřF

Název projektu:Biologie středoevropských pavouků čeledi Dysderidae
Hlavní řešitel:Mgr. Milan Řezáč
Spoluřešitelé: RNDr. Jiří Král, CSc.; Doc.Mgr. Stanislav Pekár, Ph.D.; Mgr. Pavel Saska
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:75 tis. Kč

Souhrn výsledků

Získány byly dosud neznámé karyotypy všech středoevropských a 1 východomediteránního druhu čeledi Dysderidae. U blízce příbuzných druhů byly zjištěny výrazně odlišné karyotypy, což patrně svědčí o významné roli diferenciace karyotypu při speciaci rodu Dysdera. Na základě karyologických znaků se zdá, že rod Dasumia je vnitřní skupinou rodu Harpactea.
Byl popsán charakter stanovišť všech středoevropských a některých východomediteránních druhů čeledi Dysderidae. Z výsledků vyplývá, že se zřejmě jedná o primárně lesní skupinu. U rodu Dysdera byla zjištěna afinita k synantropním stanovištím podmíněná patrně obohacením takových stanovišť o CaCO3 podporující výskyt jejich kořisti – stínek.
U středoevropských druhů byl zjištěn dvouletý životní cyklus, u některých východomediteránních druhů byl zjištěn jednoletý životní cyklus.
U 6 středoevropských druhů bylo popsáno a zdokumentováno epigamní chování. U rodů Harpactea a Dasumia byly zjištěny dva způsoby zavádění bulbu do epigyny samice, které zřejmě odrážejí příbuzenské vztahy mezi druhy těchto dvou rodů.
Bylo popsáno a zdokumentováno predační chování u zástupců středoevropských rodů. Druhy rodů Harpactea a Dasumia na jedné straně a druhy rodu Dysdera na straně druhé se liší druhem a velikostí kořisti a způsobem jejího lovu.
Byly zjištěny 2 nové druhy pro střední Evropu, v materiálu z východního Mediteránu bylo nalezeno 21 nových druhů (15 Harpactea, 5 Dysdera a 1 Dasumia). Nález samice Harpactocrates troglophilus vede k nutnosti ustanovení nového rodu pro tento jihoturecký druh a nález nového syrského druhu s přechodnými znaky rodů Tedia, Dysderella a Dysdera dokládá hypotézu, že rody Tedia a Dysderella jsou zřejmě pouze morfologicky odvozenými vnitřními skupinami rodu Dysdera.