Závěrečná zpráva grantu 112/2002/B-BIO/PřF

Název projektu:Genetická diverzita evropských populací sněžné řasy Chlamydomonas nivalis
Hlavní řešitel:Mgr. Linda Nedbalová
Spoluřešitelé: RNDr. Jan Fott, CSc.; Mgr. Magdalena Žofková; Mgr. Markéta Faustová
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:201 tis. Kč

Souhrn výsledků

Výsledky projektu jsou významným rozšířením našich znalostí o sněžných řasách.  Byly získány nové poznatky o rozšíření, diverzitě a ekologii sněžných bičíkovců z rodů Chlamydomonas a Chloromonas.
Vzorky pro kultivace kmenů z okruhu Chlamydomonas nivalisbyly odebrány v Krkonoších, Vysokých Tatrách, Alpách a ve Skandinávii. Vedlejším výstupem projektu je tak  zmapování současných lokalit sněžných řas. Projekt  též přispěl ke zvládnutí laboratorní kultivace druhu, která vzhledem k jeho extrémním biotopům naráží na četné problémy. V současnosti máme k dispozici 27 čistých kultur.
Hlavním cílem projektu bylo zhodnotit míru genetické diferenciace evropských populací z okruhu Chlamydomonas nivalis a odhadnout tak případný stupeň izolace studovaných populací. Analýza sekvencí  oblasti ITS1-5,8S rDNA-ITS2 ukázala, že genetická variabilita evropských kmenů je natolik velká, že se pravděpodobně jedná o druhový komplex, shromažďující více taxonů s podobnými nepohyblivými buňkami (aplanosporami).  Poměrně homogenní skupinu tvoří kmeny z Vysokých Tater a z Krkonoš, jim příbuzný je kmen z oblasti Mont Blanc a americký kmen. Od této skupiny jsou zřetelně odděleny dva kmeny z rakouských Alp a dva skandinávské kmeny. Výsledky genetické analýzy byly částečně podpořeny také rozdíly v morfologii bičíkovců a jsou v souladu s hypotézou, podle které bylo extrémní prostředí sněhu kolonizováno  zelenými bičíkovci několikrát.
Nad rámec původního projektu jsme v roce 2003  provedli pilotní pokus ve zkřížených gradientech teploty a světla, který ukázal, že ani z hlediska ekofyziologických charakteristik nejsou kmeny z okruhu Chlamydomonas nivalis homogenní skupinou. Vyšší optimální teplota růstu kmene SAG 26.86 však může být způsobena skutečností, že je tento kmen dlouhodobě kultivován při teplotě 20 °C.  

Přehled konkrétních výstupů za období řešení grantu:
NEDBALOVÁ, L. & KOCIÁNOVÁ, M. (2003): Sněžné řasy Krkonoš: nové poznatky a perspektivy dalšího výzkumu. Ročenka Krkonošského Národního Parku, Vrchlabí, 65-67.
NEDBALOVÁ, L. & STRUNECKÝ, O. (2002): Structure of microbial communities in the winter cover of a high mountain lake (Ľadové pleso, High Tatra Mountains) – preliminary results.  Workshop on Changes of the Polar Ecosystem (3rd Annual Meeting of Polar Section of the Czech Geographical Society), 2. – 5. 10. 2002, Nové Hrady, Czech Republic.
NEDBALOVÁ, L. (2003): Sněžní bičíkovci Krkonoš a Vysokých Tater: rozšíření, životní cykly, ekologie a co o nich ještě nevíme. Příspěvek na 43. pracovní konferenci Algologické sekce ČBS, 22. – 25. 11. 2003, Rožmberk nad Vltavou.
NEDBALOVÁ, L. (2003): Snow algae in the Giant Mountains in 2002-2003. Workshop on Changes of the Polar Ecosystem (4rd Annual Meeting of Polar Section of the Czech Geographical Society), 3. – 6. 11. 2002, Černý důl, Czech Republic.
NEDBALOVÁ, L. & STRUNECKÝ, O. (2003): Influence of physical condition on an alpine lake´s life. Workshop on Changes of the Polar Ecosystem (4rd Annual Meeting of Polar Section of the Czech Geographical Society), 3. – 6. 11. 2002, Černý důl, Czech Republic.