Závěrečná zpráva grantu 146/2002/B-BIO/PřF

Název projektu:Paleobiogeografie středoevropské savčí fauny v nejmladších čtvrtohorách
Hlavní řešitel:Doc.RNDr. Ivan Horáček, CSc.
Spoluřešitelé: Bc. Ludovit Plata; Bc. Stanislav Čermák; Bc. Zdena Sůvová; Bc. Debora Krejčová; Bc. Hana Copková
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:368 tis. Kč

Souhrn výsledků

Strategickým cílem projektu bylo zhodnocení geografických odlišností vývoje savčí fauny střední Evropy v průběhu holocenu a posledního glaciálu. Terénními výzkumy a revizí existujících dokladů byl významně rozšířen aparát nálezových dat, včetně representativních dokladů z oblastí, které z tohoto hlediska dosud nebyly zkoumány (pískovcové oblasti severní Čech, jižní Karpaty).  Ve vrstevném sledu jeskyně Ungurasca  v rumunských Karpatech jsme prokázali přítomnost glaciální fauny strukturně odpovídající středoevropským poměrů doplněné však o řadu prvků interglaciálních (Clethrionomys glareolus, Microtus subterraneus, Sicista cf. betulina), včetně Crocidura leucodon, která ve střední Evropě představuje jednoznačně apochorní prvek holocenu. Průběžný refugiální výskyt některých z těchto  taxonů byl rovnež doložen v rozsáhlém souboru glaciálních společenstev z vrstevného sledu jeskyně Dzeravá v Malých Karpatech a proti očekávání rovněž v glaciálních polohách vysokohorské Muráňské jeskyně v Belanských Tatrách. Tyto zjištění ukazují, že jak  oblast Jižních Karpat tak  přinejmenším některá území Západních Karpat mohla sloužit jako glaciální refugia některých interglaciálních prvků a zdroj jejich postglaciální expanse do dnešních středoevropských areálů (Horáček 2002, 2003).
Podobné závěry podporují i výsledky podrobného morfometrického studia modelových druhů hrabošovitých, které naznačují nečekaně silný efekt lokálních fenotypických specifik průběžně přetrvávajících v příslušných oblastech po celé studované období, t.j. přinejmenším od pleniglaciálu po střední holocen (Sůvová 2003). Výsledky morfometrické analysy všech dokladů rodu Ochotona z ČR a Slovenska prokázaly výrazné odlišnosti formy ze staropleistocenní  lokality Honce od jiných taxonů západního Palearktu a staly se podkladem pro deskripci nového druhu (Čermák 2004).
V rámci projektu bylo uspořádáno mezinárodní symposium "Pleistocene and Holocene history of the European mammal fauna: fossil record vs. molecular phylogeography" (Brno 2003) a úspěšně obhájeny tři magisterské diplomové práce, další dvě jsou před dokončením.