Závěrečná zpráva grantu 159/2001/B-BIO/FaF

Název projektu:Použití mikroautoradiografických metod k detekci orgánové distribuce značených látek vhodných k diagnostickým a terapeutickým účelům.
Hlavní řešitel:Mgr. Martin Kopecký
Spoluřešitelé: Doc. RNDr. Vladimír Semecký, CSc.; Mgr. Petr Nachtigal; Mgr. Andrea Gojová; Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.; PharmDr. František Trejtnar, CSc.; Doc. Ing. Alice Lázníčková, CSc.
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:545 tis. Kč

Souhrn výsledků

Cílem projektu bylo získání nových teoretických poznatků o místě a mechanismu dlouhodobé kumulace radioaktivně značených, receptorově specifických peptidů v organismu, zejména v ledvinách, a přispět tak k objasnění nefrotoxického účinku těchto radiofarmak. Studovanými látkami byly radioaktivně značené peptidy s afinitou k somatostatinovým  (6 látek) a CCK-B/gastrinovým receptorům (3 látky).  Tyto peptidy jsme získali díky úspěšné spolupráci se zahraničními pracovišti, kde jsou tyto látky připravovány. V průběhu řešení projektu jsme nejprve vypracovali a standardizovali metodu mikroautoradiografie pro detekci různých izotopů v tkáních (3H, 14C, 99mTc, 111In, 90Y a 125I). V návaznosti na farmakokinetické a biodistribuční studie radioaktivně značených peptidů u potkanů byla zkoumána distribuce těchto peptidů ve vybraných orgánech s hlavním zřetelem na ledvinnou tkáň a střevo (v různých intervalech po i.v. podání – 5 min, 1 h, 2 h, 24 h a 48 h). Byla zkoumána také distribuce značeného peptidu po blokádě somatostatinových receptorů podáním vysoké dávky neznačeného oktreotidu před aplikací značené látky. Mikroautoradiografické analýze byly podrobeny i ledviny po in vitro perfúzích. V průběhu roku 2002 jsme zavedli metodu in vitro receptorové mikroautoradiografie pro průkaz receptorů v tkáních.
Všeobecně se předpokládá, že receptorově specifické peptidy jsou akumulovány v proximálních tubulech ledvin mechanismem tubulární reabsorpce. Na základě našich výsledků předpokládáme, že pouze reabsorpce peptidů v proximálních tubulech plně nevysvětluje akumulaci těchto radiofarmak v ledvinách. Domníváme se, že na retenci peptidů se podílí i další mechanismy, neboť pomocí mikroautoradiografie jsme tyto peptidy lokalizovali jak v ledvinné kůře, tak také ve dřeni. Jedním z uvažovaných mechanismů by mohl být receptorově specifický zachyt peptidů v místech s vysokou denzitou receptorů. Výsledky in vitro receptorové autoradiografie ukázaly, že  somatostatinové i CCK-B/gastrinové receptory se nacházají hlavně v proximálním úseku sběracích kanálků, tedy v oblasti s nejvyšším záchytem většiny studovaných peptidů. Vedle těchto mechanismů by se na záchytu receptorově specifických peptidů v ledvinách mohly podílet fyzikálně chemické vlastnosti (elektrický náboj a osmotické vlastnosti) molekul peptidů a tkáně ledvin. To by mohlo vysvětlit odlišnosti v intrarenální distribuci různých peptidů.

PUBLIKACE:
Kopecky M. et al., in Nicolini M., Mazzi U.: Technetium, rhenium and other metals in chemistry and nuclear medicine 6, Padova, 2002. p. 511-514
Kopecky M et al., Nuclear Medicine and Biology (2004), 31:2:231-239
ABSTRAKTY Z MEZINÁRODNÍCH KONFERENCÍ
Kopecky M. et al. : Scientific Program and Abstracts, 6th International Symposium on Technetium in Chemistry and Nuclear medicine, Bressanone/Brixen, 4.-7.9.2002.
Kopecký M. et al. : Eur J Nucl Med 2003:30(Suppl2):S319-320,  EANM ´03, Amsterdam, 24.-28.8.2003
5 PŘIPRAVOVANÝCH PUBLIKACÍ