Závěrečná zpráva grantu 174/2003/B-FYZ/MFF

Název projektu:Moderní metody počítačového modelování ve fyzice nízkoteplotního plazmatu
Hlavní řešitel:Prof.RNDr. Rudolf Hrach, DrSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Rudolf Mareš; Mgr. Ondřej Bařina; RNDr. Miroslav Vicher, Ph.D.; Mgr. Martin Entlicher; Mgr. Zdeněk Falář; Ing. Martin Jakl; Mgr. Martin Lahuta; Mgr. Dalibor Sedlák; Mgr. Jiří Šimek
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:282 tis. Kč

Souhrn výsledků

    Základním cílem předloženého projektu byla aplikace nových metod počítačového modelování na studium fyzikálních procesů ve fyzice nízkoteplotního plazmatu. Problémy, které měly být v projektu řešeny, bylo studium vlivu chemie plazmatu na interakci plazma-pevná látka a studium vlivu geometrie substrátu. Za účelem řešení těchto problémů fyziky plazmatu měly býti vyvinuty algoritmy a vytvořeny programy pro částicové modelování ve více rozměrech a pro testování možností použití hybridního modelování, neuronových sítí a evolučního programování. Projekt byl původně navržen na období tří let a tomu odpovídaly i navržené cíle řešení.
     Jelikož řešení projektu bylo omezeno na jeden rok, byly řešeny pouze vybrané problémy z výše uvedeného přehledu. Nejzávažnější výsledky byly získány v oblasti studia elektronegativního plazmatu, které je základním prostředkem při plazmochemickém zpracovávání materiálů. Nejpodstatnější výsledky z hlediska počítačové fyziky byly získány v oblasti částicového modleování systémů se složitou geometrií a první výsledky byly získány i při vývoji hybridních počítačových kódů. Získané výsledky byly opublikovány ve 4 původních článcích a jednom sborníku mezinárodní konference. Výsledky byly presentovány na třech zahraničních konferencích - CIP´2003 v Antibes, Francie, ISPC-16 v Taormině, Itálie a 8th EVC v Berlíně, Německo. Další příspěvky jsou připravovány pro presentování na dvou konferencích v tomto roce - SPPT 2004 v Praze a CCP 2004 v Janově, Itálie.
    Druhým úspěšně vyřešeným úkolem byla implementace vytvořených programů na mikropočítačích laboratoře počítačové fyziky pracoviště s cílem jejich využití při výuce v magisterském i doktorském studiu.
   Posledním cílem projektu bylo zapojit do jeho řešení studenty doktorského studia. Projekt byl řešen kolektivem tvořeným 2 pedagogy a 8 studenty-doktorandy MFF UK, obor f11 "Matematické a počítačové modelování". Tito doktorandi jsou spoluautoři všech publikací  a sami presentovali dva příspěvky na mezinárodních konferencích v Taormině a Berlíně. Účastníky na těchto konferencích byli 3 doktorandi.