Závěrečná zpráva grantu 201/2003/B-GEO/PřF

Název projektu:Projevy neotektoniky v reliéfu vybraných zlomových zón Českého masivu
Hlavní řešitel:Mgr. Petra Štěpančíková
Spoluřešitelé: RNDr. Vít Vilímek, CSc.; RNDr. Josef Stemberk, CSc.; Mgr. Filip Hartvich
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:105 tis. Kč

Souhrn výsledků

Financování původně tříletého projektu GA UK bylo ukončeno po prvním roce řešení, proto souhrn výsledků obsahuje jen první etapu řešení grantu, zaměřenou na prioritní modelovou lokalitu Rychlebských hor. V ní byla shromážděna literatura jak domácí, tak zahraniční, týkající se souvislostí kvartérních a zejména recentních tektonických pohybů s jejich projevy v reliéfu tektonicky aktivních oblastí. Byly tak také získány srovnávací lokality a cenné informace o různé metodice geodynamického výzkumu.
Bylo provedeno geomorfologické mapování a terénní práce  na modelové lokalitě Rychlebských hor na listech ZM 14-223 Lipová-lázně a 14-224 Jeseník, soustředěné na j. část Sokolského hřbetu Rychlebských hor. Terénní část morfostrukturní analýzy byla zaměřena především na inventarizaci tvarů reliéfu mající potenciální souvislost s neotektonickým vývojem oblasti. Dále byla  provedena strukturní měření, jejichž statistické zpracování v rámci morfostrukturní analýzy území bude použito také při srovnávání neotektonického vývoje sousedících oblastí Rychlebských hor.  Průběžně byl prováděn monitoring deformací na tektonických strukturách pomocí stávajících terčových měřidel TM-71, umístěných v krasových jeskyních Na Pomezí a Na Špičáku v oblasti Rychlebských hor. Z projektu pořízený 1ks měřidla TM-71 byl instalován v jeskyni Na Špičáku na strukturách sudetského směru pro doplnění stávající monitorovací sítě založené r. 2002 Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR.
V kamerální etapě morfostrukturní analýzy Rychlebských hor byly analyzovány topografické, geologické i geofyzikální podklady. Byly vypracovány příčné i podélné profily zkoumaným územím a vybranými vodními toky a vytvořen 3D digitální model terénu, sloužící pro analýzu i interpretaci morfostrukturního vývoje zkoumané oblasti. Dále byla provedena předběžná interpretace 3D měření deformací měřidly TM-71 instalovanými v jeskyni Na Pomezí a geomorfologická interpretace nivelačních měření v oblasti Krušných hor.
Projekt byl řešen na pracovištích katedry Fyzické geografie a geoekologie PřF UK a oddělení Inženýrské geologie Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Pro zajištění pokračování původně tříletého projektu byla podána grantová přihláška do 1. kola GA UK pro rok 2004.

STEMBERK J., ŠTĚPANČÍKOVÁ P. (2003): Tectonic setting and newly organised monitoring of recent tectonic deformation in the Rychlebské hory Mts. Acta Montana IRSM AS CR, Series A No.24 (131),153-161.
STOLÍNOVÁ E., VILÍMEK V. (2003): Geomorfologická interpretace nivelačních měření v Krušných horách. - In: Mentlík (ed.) Geomorfologický sborník 2, Stav geomorfologických výzkumů v roce 2003, 22.-23.4.2003, Nečtiny, Česká asociace geomorfologů a Západočeská univerzita, 247-252, Plzeň. + stejnojmenná přednáška
ŠTĚPANČÍKOVÁ P. (2003): Geomorfologické výzkumy Sokolského hřbetu v Rychlebských horách. In: Herber V. (ed.): Fyzickogeografický sborník 1, Fyzická geografie – vzdělávání, výzkum, aplikace. Sborník z 20. výroční fyzickogeografické konference konané 11. - 12. 2. 2003 v Brně, PřF MU, Brno, s. 108-113.+ stejnojmenná přednáška
KOŠŤÁK B., CACOŃ S., ŠTĚPANČÍKOVÁ P. (2003): The Analysis of Displacements of Selected Tectonic Structures in the Sudeten Registered with TM71 Crack Gauges.  5th Czech-Polish-Slovak workshop on recent geodymics of the Sudeten and adjacent areas, Ramzová, October 23- 25, 2003  -  přednáška