Závěrečná zpráva grantu 227/2003/B-GEO/PřF

Název projektu:Možnosti hodnocení účinnosti a efektivnosti regionální politiky v ČR
Hlavní řešitel:Doc.RNDr. Jiří Blažek, Ph.D.
Spoluřešitelé: Mgr. Martina Hartlová
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:128 tis. Kč

Souhrn výsledků

Cílem řešení grantu bylo vytvořit přehled současného stavu hodnocení účinnosti a efektivnosti regionální politiky v České republice a představit možnosti budoucího řešení v této oblasti, včetně formulování konkrétních doporučení pro decizní sféru.
Nejprve byly identifikovány základní  problémy, které omezují obecnější platnost a dopad evaluací regionální politiky (problém makroekonomického kontextu a legislativního rámce, multipodmíněnost dosažených výsledků regionální politiky/programů a problém časového horizontu pro hodnocení výsledků). Jako zásadní problém při hodnocení programů regionální politiky/RP samotné se jeví určení čistých efektů programů/politiky.  Bylo navrženo schéma hrubých a čistých účinků programu.
Hodnocení účinnosti a efektivnosti regionální politiky je relativně novou oblastí, proto bylo velmi účinné provést zmapování současného stavu hodnocení v zemích Evropské unie. Byla identifikována silná role Evropské unie v prosazování a šíření metod hodnocení v oblasti regionální politiky.
V další fázi byl analyzován současný stav a zkušenosti České republiky v hodnocení regionální politiky, které však zatím existují v omezené míře pouze u programů EU realizovaných v ČR. Za významný přelom je možné považovat sérii hodnocení ex ante Národního rozvojového plánu ČR na léta 2004 – 2006 a navazujících operačních programů provedenou v roce 2002 až 2003.  V rámci řešení grantu byla provedena podrobná komparační analýza provedených hodnocení a vyvozeny společné hlavní přínosy pro další rozvoj hodnocení. Pro kvalitní hodnocení, které má ambici na přínos pro samotnou koncepci a konkrétní podobu regionální politiky, se jako stěžejní ukázala také kvalita evaluačních kapacit. V rámci provedené série ex ante hodnocení došlo k transferu zahraničních znalostí a lze tak hovořit o vzniku určitých „ostrůvků evaluace“, a to jak na straně nabídky, tak na straně poptávky.