Závěrečná zpráva grantu 240/2003/B-GEO/COŽP

Název projektu:Vývoj metodiky indikátoru ekologická stopa
Hlavní řešitel:Mgr. Petra Kušková
Spoluřešitelé: Mgr. Jan Kovanda; Mgr. Miroslav Havránek
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:90 tis. Kč

Souhrn výsledků

V rámci projektu byla vypočítána ekologická stopa (ES) České republiky a srovnána s jinými výpočty. S použitím různých modifikovaných metod bylo dosaženo výsledků od 6,7 do 7,44 globálních hektarů na osobu a kolem 3 reálných hektarů na osobu. Výsledky byly následně srovnány s výsledky prezentovanými ve zprávách nazvaných „Living Planet Report“ publikovaných světovou organizací WWF (World Wild Funds for Nature), které zpracovali zahraniční odborníci na tuto problematiku pro více než 150 zemí. Výsledky většiny výpočtu bývají nejčastěji vyjadřovány v jednotkách světově průměrně produktivní půdy – „globálních hektarech“- gha.
Naše výsledky (vyjádřené v jednotkách světově průměrně produktivní půdy – gha) vypočtené stejnou metodikou jako ve zprávě „Living Planet Report“ se mírně liší hlavně z toho důvodu, že byly použity data z národních statistických pramenů, které jsou na rozdíl od mezinárodních statistických databází detailnější. Jinak jsou tyto výsledky srovnatelné.

Dále byl modifikován výpočet ES použitím kategorie „osevní plochy“ místo produkce a následných převodů pomocí výnosů na jednotky plochy. Tento krok se dále stal základem pro určení ekologické stopy ve skutečných jednotkách plochy – hektarech.

V rámci projektu byly také analyzovány slabá místa metodiky výpočtu ekologické stopy jako například výpočet ekologické stopy energie, ekvivalentních faktorů, a vyjádření výsledků ve světově průměrné produktivní ploše.
Jako nejproblematičtější části výpočtů se jeví výpočet ekologické stopy energie a ekvivalentní faktory (používají se při převodu ploch na světově průměrnou produktivní plochu, které je přiřazen ekvivalentní faktor o hodnotě 1).
ES energie bývá nejčastěji vyjádřena jako plocha rostoucího lesa schopná vstřebávat oxid uhličitý uvolňovaný při energetické výrobě. Zároveň je však zanedbávána absorpční kapacita oceánů a jiných ploch.
Jednou z navrhovaných možností v našem projektu je získat data o využití území z katastrálních úřadů a odhadnout velikost plochy, která se na výrobu či zpracování a rozvod energie v České republice skutečně používá a upravit výsledek ještě o dovoz a vývoz energie.

Další částí projektu byly výpočty vlastních ekvivalentních faktorů, které byly následně srovnány s ekvivalentními faktory použitými ve zprávě Living Planet Report, dále byly provedeny výpočty s použitím těchto různých ekvivalentních faktorů a porovnání výsledků (celkem 3 výpočty). Konečné výsledky se významně lišily, což znamená, že ekvivalentní faktory jsou skutečně problematickou částí výpočtů. I přes trendy ve spotřebě v našem státě se ES vypočítaná s nejnovějšími ekvivalentními faktory zdála nižší než před třemi lety. Proto bylo dále rozhodnuto věnovat větší pozornost výpočtům soustředěným na skutečnou plochu.  

Konkrétními výstupy projektu byla  prezentace na konferenci: International Conference on Sustainability Indicators, dále příprava článku do sborníku této konference, dále autorka pracuje na textu určeném pro zahraniční odborný časopis.