Závěrečná zpráva grantu 246/2001/B-CH/PřF

Název projektu:Příprava a charakterizace nanokompozitů na bázi protonových vodičů
Hlavní řešitel:Dr. Daniel Nižňanský
Spoluřešitelé: RNDr. David Havlíček, CSc.; Dr. Ivan Němec; Mgr. Vít Chudoba; Mgr Jiří Plocek; Antonín Macek
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:537 tis. Kč

Souhrn výsledků

1. Bylo připraveno šest sloučenin hydrogensolí kyseliny sírové a selenové : Na3H(SO4)2, RbHSO4,
     Na3H(SeO4)2.H2O, K3H(SeO4)2, RbHSeO4, Rb3H(SeO4)2, z nichž Na3H(SeO4)2.H2O je nová
     nepopsaná sloučenina, u které byl nalezen fázový přechod při –42 °C.
2. Připravené čisté aktivní sloučeniny byly charakterizovány práškovou rentgenovou difrakcí a analyticky a byly charakterizovány fyzikálně-chemickými metodami – infračervenou spektroskopií v oblasti 50 – 4000 cm-1, diferenční skenovací kalorimetrií, termogravimetrií a diferenční termickou analýzou.
3. Od čistých aktivních látek byly připraveny nanokompozity metodou sol – gel ve dvou hmotnostních koncentracích a byla ověřena přítomnost aktivní složky čisté látky v nanokompozitu práškovou rentgenovou difrakcí a infračervenými spektry.
4. Velikost částic byla přímo pozorována prozařovacím elektronovým mikroskopem, čímž byla určena velikost částic aktivní látky v nanokompozitu, která se pohybovala mezi 5-20 nm. Povrch vzorku nanokompozitu byl studován rastrovací elektronovou mikroskopií, na které byl pozorován charakteristický vzhled gelu.
5. Nanokompozity byly rovněž charakterizovány fyzikálně – chemickými metodami. Jejich vlastnosti pak byly porovnány s vlastnostmi naměřenými na objemových vzorcích čistých aktivních látek. Byl zjištěn posun teploty fázového přechodu směrem k nižším teplotám resp. jeho vymizení. Tento jev byl vysvětlen vlivem velikosti částic na teplotu fázového přechodu pomocí analogie s feromagnetickými nanokompozity.
6. Tyto feromagnetické nanokompozity byly rovněž zahrnuty do tohoto projektu jako modelové systémy dobře charakterizovatelné měřením magnetických vlastností.