Závěrečná zpráva grantu 287/2003/A-EK/FSV

Název projektu:Výnosy cenných papírů a jejich predikce: Empirická analýza na středoevropských kapitálových trzích
Hlavní řešitel:Doc.Ing. Miloslav Vošvrda, CSc.
Spoluřešitelé: Bc. Filip Žikeš; Mgr. Erika Ventluková
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:230 tis. Kč

Souhrn výsledků

Cílem tohoto výzkumného projektu bylo vyšetřit predikovatelnost strředoevropských  akciových výnosů za využití pokročilých ekonometrických metod. Výzkumný tým se soustředil hlavně na časové řady, cross-country a cross-sectional predikovatelnost hlavních českých, maďarských a polských akcií obchodovaných na příslušných akciových burzách. Důraz byl dán též na studium statistické významnosti predikovatelnosti akciových výnosů, výzkumný tým se také zaměřil na ekonomickou významnost predikovatelnosti a rovněž na predikovatelnost způsobenou nesynchronním obchodováním. Výsledky tohoto výzkumu byly (a ještě budou) prezentovány na mezinárodních vědeckých konferencích, jeden výzkumný článek již byl publikován ve vědeckém časopise a zbývající práce jsou určené k publikaci v nejbližší době. Diplomová práce Filipa Žikeše (Žikeš, 2003) sepsaná v rámci výzkumného grantu byla v roce 2003 oceněna rektorem pražské Karlovy Univerzity od něhož získala Bolzanovu Cenu.
První část výzkumného projektu je zaměřena na predikovatelnost akciových výnosů a jejich volatility. Na časové řady popisující výnosy středoevropských akciových indexů jsme aplikovali standardní ekonometrické metody a našli jsme statisticky významnou strukturu jak ve výnosech tak ve volatilitě. Hypotéza náhodné procházky na středoevropských akciových trzích proto neplatí. Navrhli jsme a odhadli alternativní model pro akciové výnosy s časově proměnnou střední hodnotou a podmíněnou heteroskedasticitou. Výsledky byly prezentovány na osmém výročním semináři – Economics with Heterogenous Interacting Agens v Kielu, Německo (Vošvrda a Žikeš, 2003) a výsledný výzkumný článek (Vošvrda a Žikeš, 2004) byl publikován v Prague Economic Papers 1-2004, pp. 31-44.
V další části výzkumného projektu jsme empiricky vyšetřovali úroveň integrace středoevropských akciových trhů a jejich vliv na cross-country predikovatelnosti akciových výnosů. Našli jsme kointegrační vztah rovnováhy mezi středoevropskými akciovými trhy, pokud ceny akcií byly vyjádřeny v lokální měně. Žádnou kointegraci jsme nenašli v případě vyjádření cen akcií v měně Euro. Z těchto výsledků vyplývá simultánní neefektivnost trhu, protože ceny akcií na jednom trhu mohou být odhadnuty z historických hodnot na jiném trhu. Práce na kointegraci středoevropských akciových trhů stále pokračuje a výzkumný článek bude připraven k publikaci v polovině roku 2004.
Výzkumný tým dále studoval ekonomickou významnost predikovatelnosti akciových výnosů, tj. možnosti superefektivního trhu po očištění od transakčních nákladů. Odhadli jsme model pro předpovídání s různými zpožděnými makroekonomickými proměnnými jako faktory a poté zavedli dynamické obchodní strategie založené na maximální prediktabilitě portfolia.. Analýzu jsme provedli na 39 nejlikvidnějších polských  akciích seskupených do stejně vyvážených portfolií a odhalili jsme ekonomicky významnou predikovatelnost akciových výnosů. Výsledky této části výzkumného projektu budou prezentovány na mezinárodní konferenci Forecasting Financial Markets and Economic Decision Making FindEcon2004 v Lodži v Polsku (Žikeš, 2004). Příslušný výzkumný článek
Na závěr jsme zkoumali chování konkrétních středoevropských akciových indexů. Testovali jsme různými metodami hypotézu náhodné procházky pro vyloučení či akceptování efektivnosti německého, rakouského a českého trhu. Výsledky testů nás vedli k uvážení jiného modelu než je náhodná procházka a to ARIMA modelu.  Pro modelování časově proměnné volatility výnosů jsme využili GARCH modelu. Na závěr jsme zkoumali vlastnosti výsledných reziduí modelů z pohledu volby nejvhodnějšího rozdělení.