Závěrečná zpráva grantu 295/2002/A-HN/1.LF

Název projektu:Proměny československého zdravotnictví ve 20. století: kontinuita a diskontinuita. Proklamace a skutečnost
Hlavní řešitel:PhDr. Hana Mášová, Ph.D.
Spoluřešitelé: Doc. PhDr. Petr Svobodný; PhDr. Eva Křížová
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:397 tis. Kč

Souhrn výsledků

       Cílem projektu bylo sledovat dopady komplikovaných sociálních a politických změn, kterými prošly naše země během 20. století, na československé zdravotnictví. Zajímalo nás, nakolik proklamativní vyhlašování zcela nové  zdravotnické politiky současně s každou změnou politického režimu odpovídalo skutečným změnám zdravotnického systému. Zabývali jsme se zejména obdobím První Československé republiky,  zdravotnickými plány vzniklými za druhé světové války v exilu a v ilegalitě a plány na přestavbu zdravotnictví po 2. světové válce. Hledali jsme zdroje různých zdravotnických koncepcí (domácí i zahraniční), jejich propagátory a kritiky.
Propojili jsme výzkum s obdobnými projekty v zahraničí, abychom jednak porovnali vývoj u nás se situací v ostatních zemích, ale také abychom zprostředkovali výsledky českého výzkumu zahraničním kolegům.
        1. Rozvinuli jsme spolupráci v mezinárodním projektu "Health and Social Change" (iniciovaným v r. 2001 prof. J. Sundinem, Linköping, Švédsko) analyzující vztah mezi  rychlými historickými proměnami a lidským zdravím, respektive náchylností k onemocnění v různých vrstvách obyvatelstva.  Spojila se v něm činnost historiků, sociologů a demografů z 13 zemí při zjišťování dopadu ekonomických a sociálních změn na zdraví obyvatelstva v jednotlivých zemích - případových studiích; po několika konferencích a pracovních seminářích se připravuje komparativní publikace Social Change and Health, kde jsou řešitelé tohoto grantu zastoupeni.
        2. Od počátku jsme se účastnili  činnosti pracovní skupiny (jejíž tajemnicí je dr. I. Borowy, Rostock, Německo) "Interwar Health. Network for the Study of Issues related to Interwar Health", která je otevřena pro vzájemnou komunikaci všech badatelů se zájmem o  zdravotnickou problematiku jednotlivých evropských zemí v období mezi dvěma světovými válkami. Vývoj v tomto jasně definovaném dvacetiletí poskytuje možnosti srovnání různých států s odlišným předchozím stavem a úrovní, ale podstupujících podobné politické, ideologické a ekonomické vlivy. Účast na tomto projektu (od prezentace na konferenci po příležitost společné publikace)  poskytuje perspektivu  hlubšího zkoumání uvedených otázek v dalších souvislostech.
        3. Na domácí půdě se nám podařilo opakovaně zorganizovat  interdisciplinární setkání sociologů a historiků medicíny a zdravotnictví. Tématem, které se stalo atraktivním pro rostoucí počet účastníků, je kontinuita a diskontinuita českého zdravotnictví: mezníky a body obratu, sociální změna a zdraví, hledisko historie i empirické sociologie.
      4. Všechny uvedené akce mají pokračování v přípravě sborníků, jichž se řešitelé tohoto grantu účastní jednak svými statěmi, v posledním případě i redakcí. Dílčí výsledky zveřejňovali také v referátech a přednáškách.