Závěrečná zpráva grantu 295/2003/A-HN/FF

Název projektu:Využívání kamenné suroviny v mladší době kamenné. Dílenské areály v oblasti horního Pojizeří
Hlavní řešitel:Mgr. Petr Šída
Spoluřešitelé: Doc.PhDr. Miroslav Popelka, CSc.
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:56 tis. Kč

Souhrn výsledků

Základem naší práce bylo kompletní kvalitativní a kvantitativní hodnocení velkých kolekcí kamenné industrie z oblasti horního Pojizeří. Z výzkumu v Turnově – Maškových zahradách (stará a střední fáze kultury s keramikou lineární, mladší fáze kultury s keramikou vypíchanou) bylo doposud zpracováno 764 kusů industrie. Z Turnova – Ohrazenic (mladší fáze kultury s keramikou vypíchanou) pochází celkem 3474 kusů kamenné industrie. V roce 2001 byl objeven manžely Šreinovými těžební a zpracovatelský komplex na katastru obce Jistebsko. Od jara roku 2002 je pak na lokalitě prováděn dlouhodobý výzkum autorem ve spolupráci s PhDr. J. Prostředníkem. Dosavadní výzkum se soustředil na terénní rekognoskaci a sondáž za účelem základních stratigrafických zjištění. Ze sběrů a mikrovrypů pochází do dnešní doby celkem 450 kusů industrie. V sondě 1 bylo získáno celkem 1702 kusy kamenné industrie z plochy 5 m2. To odpovídá hustotě 340,4 artefaktu na metr. Uvážíme-li, že průměrná hustota na celém nalezišti může dosahovat až 100 kusů na metr, pak na celé lokalitě o rozloze asi 1 km2 se může nacházet neuvěřitelných 100 miliónů artefaktů. Všechna tato industrie byla zhodnocena v databázovém systému. Díky podrobnému studiu jsme mohli pracovně vyčlenit několik typů dílen, které vykazují časový vývoj.
1. Primární zpracovatelský dílenský prostor – je vázán na zdroj suroviny (Jistebsko – LnK a snad stará StK), můžeme předpokládat, že velké množství takovýchto dílenských prostorů je v oblasti morénových sedimentů (zpracování pazourku
2. Sekundární nespecializovaný dílenský prostor na sídlišti (pokrývá běžné potřeby v rámci sídliště – LnK-StK),   
3. Dílna v rámci sídliště – vydělení výroby štípané industrie (a dalších pracovních činností) do určitého prostoru (zemnice - objevení v mladém neolitu? – částečné převedení pracovních činností do zemnice je patrné již od počátku LnK)
4. Specializovaná dílna či dílenský okrsek sloužící hlavně pro výrobu štípané a broušené industrie (charakteristické je „obrovské“ množství dílenského odpadu). Vydělení na okraj nebo mimo sídliště. Objevuje se v mladší fázi StK.
Další pozůstatky dílenských areálů byly na Turnovsku zkoumány již v minulosti. Po válce proběhl výzkum v Přepeřích u Turnova – v poloze Na Černavě. Zachytil část sídliště se značným počtem objektů. Obrovské množství odpadního materiálu z výroby broušené i štípané industrie indikuje dílnu v mladší fázi StK. Plánová dokumentace se nedochovala.
Vůbec nejstarší doklad dílenského areálu byl zachycen při výzkumu v Turnově – Nudvojovicí. Jedná se starý výzkum J.V. Šimáka a K. Buchtely z počátku dvacátého století. Ve své době posloužil jako doklad pro stratigrafické členění českého pravěku. Z objektů zachycených výzkumem pocházejí polotovary i odpad dílenské výroby. Datace je stejná, jako u předchozích.
Výsledky naší práce budou souhrnně publikovány v několika článcích a monografickou cestou. Pracovní verze těchto publikací přikládám v příloze na CD. Finanční prostředky grantu nám umožnily získat několik set kreseb kamenné industrie (výběr je opět v příloze na CD), provést terénní výzkum na nově objevené lokalitě Jistebsko (plánová dokumentace je obsahem článku na CD) a hlavně jsme díky nim mohli provést komparativní studium muzejních sbírkových předmětů.