Závěrečná zpráva grantu 307/2003/A-HN/FHS

Název projektu:Třebel 1647. Archeologický výzkum bojiště ze třicetileté války
Hlavní řešitel:PhDr. Václav Matoušek, CSc.
Spoluřešitelé: Barbora Kolárová; Marie Kovandová
Období řešení:2003-2003
Celková dotace:160 tis. Kč

Souhrn výsledků

Projekt se uskutečnil po dvou relativně samostatných liniích.
A. Studium bitvy u Třebele 1647.
Finanční prostředky GAUKu byly využity na přesný překlad popisu švédského tažení v r. 1647 v Theatru Europaeu, na  letecké snímkování prostoru bojiště, geodetickou dokumentaci reliktů polních opevnění a vytvoření jejich 3D modelů. Dále na vytvoření 3D modelu bojiště na základě družicového snímkování. Dále byly  zpracovány výsledky archeologických výzkumů a provedeny specielní analýzy některých nálezů. Rovněž byla provedena geodetická dokumentace a 3D model reliktů švédského obléhacího tábora nad hradem Kynžvartem.
B. Kulturní vývoj krajiny třebelského bojiště od pravěku do současnosti.
V rámci projektu byl dokončen povrchový průzkum krajiny bojiště, provedena detailní geodetická dokumentace a 3D model  části reliktů zaniklých zemědělských areálů. V SÚA bylo provedeno scanování 15 indikačních skic katastrů z prostoru bojiště.
Výstupy
Základním výstupem je rukopis monografie Třebel - krajina po bitvě. Rukopis bude podán jako habilitační práce řešitele.
Dále vznikly v rámci projektu dvě diplomní práce (Kolárová 2003 a Kovandová 2003/2004) a rukopisy dvou časopiseckých studií (Matoušek v tisku a Matoušek - Dragoun v tisku).
V rámci projektu jsem se řešitel zúčastnil dvou konferencí:
23.5.2003 Mezinárodní antropologická konference v Národním muzeu. Příspěvek: Třebel - contribution to the anthropology of the landscape.
13.10. 2003 Seminář k problematice spolupráce historických a církevních institucí na Tachovském okrese. Příspěvek: Zázračný obraz Plánské madony - studium památky z doby třicetileté války.
V rámci projektu byla rovněž ve spolupráci s MÚ v Černošíně a OÚ v Olbramově připravena naučná stezka krajinou bojiště v délce 20km.

Literatura:
Kolárová, B, 2003: Svahy 1647: archeologický výzkum polního vojenského opevnění ze třicetileté války. Příspěvek k dějinám každodennosti v první polovině 17. století. Praha: FHS UK.
Kovandová, M. 2003/2004: Tvorba geodetické dokumentace archeologických nalezišť v západních Čechách. Praha: Fakulta stavební ČVUT.
Matoušek, V. v tisku: Výstavba modelu polního opevnění z r. 1647 u Olbramova na Tachovsku. Příspěvek k poznání polních fortifikací ze třicetileté války. Rekonstrukce a experiment v archeologii.
Matoušek, V. : Třebel - krajina po bitvě. Nepubl. rukopis habilitační práce.
Matoušek, V. - Dragoun, B. v tisku: Příspěvek k problematice pálení dřevěného uhlí, zvláště v novověku. Rekonstrukce a experiment v archeologii
.