Závěrečná zpráva grantu 319/2001/A-PP/PedF

Název projektu:Reflexologické terapeutické koncepty v komplementární logopedické teorii a praxi
Hlavní řešitel:Doc.PhDr. Beáta Krahulcová, CSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Jitka Kaulfussová; PaedDr. Eva Škodová; Bc. Renata Vodičková; Mgr. Eva Matejíčková
Období řešení:2001-2003
Celková dotace:700 tis. Kč

Souhrn výsledků

Projekt z časového hlediska představoval tříletý výzkumný program v rozmezí let 2001 až 2003 s tím, že se na řešení úkolů podíleli odborníci z oblasti teorie a praxe působící na pracovištích v České republice, ve Slovenské republice, Argentině, ale i v některých zemích Evropské Unie zejména Spolková republika Německo.
Výzkumem byly definovány cílové skupiny postižených osob u nichž je klasické pojetí logopedické péče neúčinné (motorické formy dysfázie, motorické formydyslalie gravis, dysartrie všech typů, Broccova, transkortikální motorická i globální afázie, kombinovaná postižení). Pro tyto skupiny vzhledem k charakteru postižení a průvodním příznakům byly dotvořeny ucelené koncepty komplementární logopedické péče zejména reflexní povahy (Bobathův koncept, Castillo Moralles koncept, Synergetická reflexní terapie) le také například ucelený stimulační koncept: Myufunkční terapie. Účionnost rehabilitace byla ověřena a vyhodnocena v logopedické praxi. Ucelené terapeutické koncepty komplementární logopedie v edukativní podobě byly implementovány do vzdělávacích programů speciální pedagogiky a psychologie.
Byla vytvořena řada publikací menšího rozsahu (7) čemu odpovídá i rozpracovanost problematiky a byl vytvořen   učební text (1).
V souvislosti s řešením projektu členové řešitelského týmu navázali kontakt s řadou zahraničních pracovišť (zeména Centrum prof.C.Morallese ve Frankfurtu). Byla uspořádána 1 mezinárodní konference a 3 workshopy.
Lze předpokládat, že práce, kterou ani v současnosti nelze pokládat za ukončenou bude i na mezinárodní platformě probíhat i nadále.