Závěrečná zpráva grantu 326/2002/A-SP/PřF

Název projektu:Chalupářství: vývoj, stav a perspektivy
Hlavní řešitel:RNDr. Dana Fialová, Ph.D.
Spoluřešitelé: Mgr. Miroslav Marada, Ph.D.
Období řešení:2002-2003
Celková dotace:300 tis. Kč

Souhrn výsledků

Řešení, které vycházelo z původního návrhu grantového projektu v roce 2002 a z návrhu pokračování grantového projektu v roce 2003, lze shrnout do následujících bodů:
1. V oblasti zpracování statistických dat jsme se zaměřili na převedení údajů ze SDLB 1991 týkajících se chalupaření a druhého bydlení na úroveň katastrálních jednotek a na jejich propojení s GIS. Data byla podrobena např. korelační analýze za účelem zjištění vztahů k dalším vybraným sociálněgeografickým charakteristikám. V software ArcView pak byly zpracovány četné mapové výstupy prezentující regionální diferenciaci vztahů mezi chalupařením, chatařením, trvalým bydlením, rekreačním potenciálem, vývojem osídlení apod. Dále byla v rámci diplomových prací statisticky zpracována data dostupná z katastru nemovitostí.
2. Výsledky grantového projektu byly prezentovány formou posteru či příspěvku na následujících vědeckých setkáních: sjezd České geografické společnosti (Ústí nad Labem, září 2002), sjezdu Slovenské geografické společnosti (Nitra, září 2002), seminář Warsztaty badawcze z geografii turizmu (Lodž, září 2002, Zloty Potok, září 2003), 8. mezinárodní konference Cestovní ruch, regionální rozvoj a školství (Tábor, březen 2003), Česko-polsko-slovenském seminárium (Prachatice, červen 2003) a 12th International Conference of Historical Geographes (Auckland, prosinec 2003). Dále byly výstupy z projektu předneseny v rámci semináře k meziuniverzitnímu grantovému projektu GAČR s názvem Regionální diferenciace druhého bydlení v Česku a vztah k jiným formám cestovního ruchu (Srbsko, listopad 2002) a na populárně naučná přednáška v rámci projektu Studenti pro venkov (Vlašim ,listopad 2003). Konferenční příspěvek z 8. mezinárodní konference v Táboře byl publikován v konferenčním sborníku HASMAN, J. a kol. (ed.)(2003): Cestovní ruch v České republice. Problémy a možnosti jejich řešení. JČU ZF KCR, Tábor, s. 116–123.
3. Další významnou oblastí výzkumu bylo provedení terénních a dotazníkových šetření v modelových oblastech Kokořínsko a Kutnohorsko. Vlastnímu terénnímu šetření předcházel výběr modelových oblastí provedený na základě kritérií, která vzešla z předcházejících statistických a kartografických analýz (např. odlišná geneze studovaného jevu, rozdíl v rekreačním potenciálu, odlišný vztah druhého bydlení a trvalého osídlení). Šetření v první zmíněné oblasti bylo provedeno v květnu 2002 studenty magisterského studia geografie v rámci výběrové přednášky Druhé bydlení v ČR. Šetření na Kutnohorsku (červenec 2002) bylo uskutečněno spolu se studentkou zpracovávající diplomovou práci pod vedení nositelky grantového projektu. Tato práce byla úspěšně obhájena v září 2003 a dílčí výsledky budou publikovány v rámci souhrnného textu zahrnujícího metodologické přístupy i syntézu dosažených poznatků v rámci připravované monografie grantového projektu GAČR Regionální diferenciace druhého bydlení v Česku a vztah k jiným formám CR. V rámci další diplomové práce vedené spoluřešitelem projektu byly studovány faktory ovlivňující zachovalost fondu lidové architektury v sídlech se statutem vesnické památkové rezervace, přičemž chalupářství je považováno za jeden z nejdůležitějších faktorů.
4. Významným výsledkem projektu je inovace přednášek a seminářů na pracoviště řešitelů. Konkrétně se jedná o výukové předměty Geografie cestovního ruchu ČR, Druhé bydlení v ČR a seminář Kulturní oblasti Česka, které jsou součástí bakalářských a magisterských studijních programů.