Instalace a počeštění MikTeXu

Vítězslav Švejdar, 20.2.2004

Problémem, jak instalovat MikTeX spolu s CS-TeXem pana Olšáka, tj. vpodstatě s českými fonty, se nezávisle zabývalo několik odborníků. Tento text pravděpodobně čtete v lokální síti Filozofické fakulty z adresáře \MikTeX sdíleného disku, který máte ke svému počítači připojen jako jednotku z:. Do tohoto adresáře z:\MikTeX jsem počeštěný MikTeX nainstaloval podle návodu pana Michala Houdy, http://houdik.hyperlink.cz/miktex/. Pokud chcete MikTeX používat v lokální síti Filozofické fakulty, nemusíte si jej instalovat, nýbrž můžete se připojit k instalaci umístěné v adresáři z:\MikTeX. To můžete udělat buď s pomocí instalačního programu MikTxCSetup, nebo ručně podle návodu MikTxCCustom.html. Předtím si můžete přečíst úvodní slovo z:\MikTeX\ReadMe.html. Upozorňuji také na můj poněkud všeobecně orientovaný dokument TeXInfo.pdf.

Tento text jsem napsal pro čtenáře, který si počeštěný MikTeX chce instalovat na samostatném počítači, například doma, a může sloužit jako doplněk návodu pana Houdy. Některé kroky jsem si trochu přizpůsobil, u některých jsem změnil pořadí a adresáře jsem pojmenoval trochu jinak. Od návodu pana Houdy jsem se také odchýlil v tom, že místo komerčního editoru WinEdt užívám editor TeXnicCenter. Než přistoupíte k věci, je pravděpodobně vhodné si tento text vytisknout, abyste si v něm mohli škrtat. Nejprve si jej pro celkovou představu pozorně přečtěte. Doporučuji udělat současně totéž i s textem pana Houdy.

Ze dvou paralelních textů pana Houdy si vezměte raději ten podrobnější, čili Instalace a počeštění MiKTeXu 2.4, nikoliv Instalace a počeštění MiKTeXu 2.4 v krocích. Verze 2.4 MikTeXu má oproti dřívější verzi 2.3 velkou výhodu v tom, že české fonty jsou v ní už nějak obsaženy. Proto je tento text stručnější než můj dřívější návod MikInst23.htm k instalaci verze 2.3.

Všechen software, o kterém zde bude řeč, je volně dostupný.

1. Download
Považuji za užitečné oddělit stahování softwaru z internetu od samotné instalace. Pokud budete MikTeX instalovat na jiném počítači, než který užíváte ke stažení souborů, například na takovém, který není připojen k internetu, je takové oddělení dokonce nutné, avšak jsem přesvědčen, že práci šetří v každém případě. V dalším budu předpokládat, že soubory pro instalaci stahujeme na usb, který je k našemu počítači připojena jako jednotka f:. Mělo by být zřejmé, co je třeba změnit, budete-li stahovat jinam.

(a) Založte si adresář f:\MikDown. Do něj si ze stránky MikTeXu stáhněte Setup (Setup Wizard), tj. program setup-2.4.dddd.exe. Tento program má dvě funkce, stáhnout ostatní soubory nutné k instalaci MikTeXu, a nainstalovat je na Váš počítač. V obou případech volíte, zda si přejete instalaci Small, Large, či Total. Za ideální považuji říci Total při stahovaní, ale Small při pozdější instalaci (v bodě 3 dole). Varianta Small stačí pro všechny běžné účely, a varianty Large a Total obsahují opravdu docela hodně zbytečností. A cokoliv budete potřebovat nad rámec varianty Small, můžete později kdykoliv doinstalovat, pokud bylo při stahováni řečeno Total. Ale pozor, je tu zápletka. Varianta Total se nevejde na usb s kapacitou 256MB. Osvědčilo se mi tudíž stahování nadvakrát.

(b) Spusťte Setup z adresáře f:\MikDown. Řekněte si o stažení varianty Total do nějakého dočasného adresáře, třeba c:\temp\MikTotal. Přitom si můžete zvolit vhodné blízké místo, odkud se bude stahovat (The Czech Republic). Až to doběhne, spusťte Setup podruhé a řekněte si o stažení varianty Small nebo Large (variantu Large pan Houda moc nedoporučuje) do f:\MikDown. Zkontrolujte, zda mezi staženými soubory máte všechny soubory cs*.cab, které vidíte v dočasném adresáři obsahujícím variantu Total, a pokud některé chybí, přidejte je. Pokud byla stažena varianta Large, pravděpodobně chybí pouze csfonts.cab, což může mít nějaký důvod, nicméně přidejte jej (pan Houda to také doporučuje). V tomto okamžiku také můžete přidat další balíčky, o kterých odjinud než ode mne víte, že je budete potřebovat, avšak v adresáři f:\MikDown je nevidíte.

(c) Ze stránky ToolsCenter si stáhněte instalační program k editoru TeXnicCenter. Je to jen jeden soubor, umístěte jej do f:\TxC. Stránka Vám nabízí stáhnout si také další software Microsoftu. Posuďte, je-li to potřeba vzhledem k systému, který na svém počítači máte. Já osobně jsem doinstaloval MSXML. Ostatní jsou pouze pro dost staré systémy, nebo pro vývojáře.

(d) Pokud chcete používat moje lokální dodatky k LaTeXu a dodatky k BibTeXu, které jsme na katedře logiky pořídili s panem Pelišem, okopírujte si na jednotku f: adresář z:\MikTeX\texmflocal. Moje pojmenování adresářů MikTeXu vypadá následovně. Instalační adresář se jmenuje texmf, což je obvyklé. Do tohoto adresáře by se správně nemělo sahat a jeho obsah by se do příští (re)instalace neměl změnit. Adresář pro věci vzniklé automaticky během instalace a pro ukládání automaticky generovaných fontů je texmfvar (MikTeX nabízí localtexmf, pan Houda texmflocal). Navíc používám texmflocal pro ručně pořízené lokální dodatky (které by měly zůstat ležet beze změny, dojde-li k reinstalaci systému).

(e) Pokud hodláte instalovat i GhostScript a GhostView, založte si ještě adresář f:\GS a stáhněte si do něj příslušné instalační programy.

(f) Do kořenového adresáře jednotky f: si můžete okopírovat všechny soubory ze z:\MikTeX (ovšem nikoliv adresáře, a některé ze souborů také potřebovat nebudete).

Po těchto krocích máte na jednotce f: čtyři adresáře: GS, MikDown, texmflocal a TxC. Přitom texmflocal obsahuje ještě další podadresáře, TxC a GS obsahují jednotlivé soubory, v MikDown je to hlavní, distribuce MikTeXu. Navíc máte v kořenovém adresáři jednotky f: moje průvodní a ukázkové soubory. Pokud byla při stažení zvolena varianta Large, všechny soubory dohromady mají velikost přibližně 100MB. Usb můžete přemístit na onen počítač, kam hodláte MikTeX instalovat (řekněme, že tam opět bude hrát roli jednotky f:), a přistoupit k vlastní instalaci.

2. Pokud hodláte instalovat i GhostScript a GhostView, udělejte to teď. Také se přesvědčte, že na svém počítači máte vhodnou verzi programu Acrobat Reader (či Acrobat).

3. Spusťte Setup z f:\MikDown. Tentokrát řekněte Install, varianta Small (pokud pro Vás nějakých 200MB nehraje roli a máte staženou variantu Large, můžete říci i Large). Install MikTeX for everyone (pokud chcete, aby MikTeX mohli užívat všichni uživatelé příslušného počítače), Path to local repository by měla být f:\MikDown, jako installation folder zvolte něco jako c:\MikTeX\texmf, Program folder name stačí potvrdit. Při otázce na Create local texmf tree nepřijměte nabízenou odpověď c:\MikTeX\localtexmf, místo toho odpovězte c:\MikTeX\texmfvar (pokud je ovšem pro Vás přijatelné moje uspořádání a pojmenování adresářů). Na otázku, zda incorporate existing tree, můžete říci ne, to se dá zařídit později (v bodě 12 dole přidáme ještě texmflocal). Tento krok vytvořil adresář c:\MikTeX\texmf s mnoha podadresáři, a ve Start/Programs vytvořil folder MikTeX, z něhož budeme v dalších krocích opakovaně spouštět MikTeX Options. Program MikTeX Options je také viditelný jako soubor mo.exe v adresáři c:\MikTeX\texmf\miktex\bin, takže mu nadále říkejme MO.

4. Nastavte vyhledávací cestu na adresář c:\MikTeX\texmf\miktex\bin. To se ve Win2000(XP) dělá pomocí apletu System v Start/Settings/Control Panel. Pokud bylo v přechozím bodě zvoleno Install for everyone, přidejte cestu do systémové části, jinak do uživatelské části. Ve Win98 se cesta nastavuje editováním inicializačního souboru c:\autoexec.bat, nastavená cesta se uplatní až po restartu počítače, a cesty se nedělí na uživatelskou a systémovou část. Ve Win2000 nastavená cesta funguje okamžitě, což můžete ověřit zadáním příkazu mo (bez zadání cesty) z příkazového řádku. Pro jistotu připomínám, že příkazový řádek se ve Win2000(XP) aktivuje klikem na Start/Programs/Accessories/Command Prompt, nebo vyťukáním příkazu cmd ve Start/Run. Velmi se mi však osvědčuje používat jako příkazový řádek program Far.

5. Spusťte MO (klikem v Start/Programs/MikTeX options, nebo příkazem  mo z příkazového řádku, nebo vyhledáním programu ve Windows Exploreru a dvojklikem). V záložce General dole v comboboxu Install on the fly nastavte No. Stránky Languages si nebudeme všímat, neboť má význam pouze pro Babel. Se stránkami Roots a TeX formats budeme pracovat později. V záložce Packages instalujte všechny balíčky, o kterých odjinud než ode mne víte, že je budete potřebovat (zatím nikoliv češtinu). Můžete instalovat i několik balíčků najednou, označit je a pak stisknout tlačítko Apply. Nejdřív možná budete muset nahoře nasměrovat Package repository na f:\MikDown. Pokud jste cokoliv doinstalova(a), na záložce General raději stiskněte tlačítko Refresh Now, čímž vyvoláte funkci refresh fndb (file name database). MikTeX si totiž, aby nemusel pořád prohledávat celý strom c:\MikTeX se stovkami podadresářů a tisíci soubory, udržuje databázi souborů s informací, kde co leží. Funkce refresh fndb tuto databázi aktualizuje. O fungování databáze se můžete přesvědčit zadáním třeba příkazu findtexmf yap.exe (z příkazového řádku, nastavení pracovního adresáře není důležité). Odpověď by měla znít c:\MikTeX\texmf\miktex\bin.

6. V záložce TeX formats vylučte LaTeX a pdfLaTeX z generování formátů (pokaždé klikem na příslušný řádek, stiskem tlačítka Edit, zaškrtnutím příslušného checkboxu a potvrdit OK). Tím říkáte, že formáty LaTeX a pdfLaTeX, které počítají s babelovskou češtinou, nehodláte napříště už nikdy generovat. Nezakazujete si tím ovšem je používat, což jsem nevyzkoušel. Pokud je používat hodláte, můžete je předtím, než je z generování vyloučíte, pro jistotu ještě naposledy vygenerovat, čili označit klikem a stisknout tlačítko Build.

7. Vraťte se do stránky Packages. V Language Support/Czech-Slovak doinstalujte vše, co tam najdete, čili: csfonts, cslatex, csplain, cspsfonts a hyphenation patterns.

8. V adresáři texmf\tex\latex\00miktex vyhledejte soubor fonttext.cfg a smažte jej. Chcete-li postupovat méně násilně, pouze jej přejmenujte třeba na fonttextBk.cfg. Analogicky naložte se souborem hyphen.cfg v adresáři texmf\tex\generic\babel. V tomtéž adresáři smažte soubory czech.sty a slovak.sty (tady se doporučuje násilné řešení). Vyhledejte všechny výskyty souborů czech.sty a slovak.sty. Měly by existovat v texmf\tex\latex\cslatex, a nikde jinde. Také příkaz findtexmf czech.sty zadaný z příkazového řádku by měl dát odpověď c:\texmf\tex\latex\cslatex\czech.sty. V tomto bodě jsme porušili pravidlo, že do adresáře texmf se ručně nemá zasahovat.

9. Proveďte refresh fndb stiskem tlačítka Refresh Now na záložce General. Tím systém vezme na vědomí zásahy provedené v předchozích dvou bodech.

10. V záložce TeX Formats se podívejte, zda existují formáty csplain, pdfcsplain, cslatex a pdfcslatex. Dva z nich pravděpodobně musíte vytvořit. Každý z nich označte klikem, stiskněte tlačítko Edit a zkontrolujte jejich parametry. Nastavte je tak, jak píše pan Houda. Csplain a pdfcsplain mají stejný Input File Name csplain.ini, kdežte cslatex a pdfcslatex mají také stejný Input File Name cslatex.ini. Csplain a cslatex mají stejný Compiler "e-TeX (Extended Mode)", pdfcsplain a pdfcslatex mají také stejný Compiler "pdfe-TeX (Extended Mode)". Output File Name se vždy jmenuje stejně jako formát a má příponu efmt. U všech čtyř odzaškrtněte Exclude, neboť hromadnou aktualizaci těchto formátů si přejeme. Změny potvrďte tlačítkem Apply. Přejděte do stránky General a stiskněte tlačítko Update Now. Tím dojde k vygenerování našich čtyř formátů (a ještě několika dalších). Každý z nich jsme ovšem mohli vygenerovat také individuálně tlačítkem Build.

11. Pokud potřebujete nějakou zvláštnost v konfiguraci fontů nebo při převodu do postscriptu či do pdf, experimentujte nyní s příslušnými konfiguračními soubory dle návodu pana Houdy. Já jsem však vystačil se zadáním příkazu initex --mkmaps z příkazového řádku. Před i po něm je pravděpodobně vhodné provést refresh fndb.

12. Okopírujte adresář f:\texmflocal do c:\MikTeX. V MO jděte do Roots a nastavte tam tři kořeny: texmflocal, texmfvar, texmf (v tomto pořadí). Druhý z nich prohlašte za Local TEXMF directory. Po tomto kroku je určitě nutné provést refresh fndb.

13. Editor TxC a prohlížeč Yap si nakonfigurujte dle návodu v mém textu ReadMe.htm, a proveďte finální kontrolu funkčnosti dle téhož textu. Pokud byla instalována varianta Small, zabrali jsme asi 100MB diskového prostoru.

Updated: 02-08-05 by Vitezslav Svejdar