Závěrečná zpráva grantu 006/1997/B-FYZ/MFF

Název projektu:Výzkum nových těles v blízkosti Země
Hlavní řešitel:Doc.RNDr. Marek Wolf, CSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Petr Pravec, PhD; Bc. Lenka Šarounová; Mgr. Josef Ďurech
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:132 tis. Kč

Souhrn výsledků

Projekt „Výzkum nových těles v okolí Země" (dále jen Projekt) řešený na Astronomickém ústavu UK  ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR  v letech 1997-1999 dosáhl vytýčených cílů. Astrometricky jsme sledovali 80% nově objevených těles bezprostředně po jejich objevech, fotometrická měření jsme získali pro celkem 70 blízkozemních těles (dále NEAs, od Near-Earth Asteroids). Astrometrická měření byla publikována v Minor Planet Circulars. Fotometrie 24 NEAs byla publikována či odeslána k publikaci v recenzovaných časopisech (viz přiložený seznam prací), výsledky fotometrie dalších 46 NEAs jsou připravovány pro publikaci v tomto roce. Ondřejovská observatoř se tímto dostala mezi několik nejvýkonnějších observatoří zabývajících se astrometrickým sledováním nově objevených NEAs a stala se nejproduktivnější observatoří v oblasti jejich fotometrie.

Fotometrická měření provedená v rámci Projektu pro 70 NEAs vedla k určení či odhadu jejich rotačních period, což znamenalo zvětšení dostupného vzorku na téměř dvojnásobek. Zlepšená statistika umožnila provést analýzu rotačních vlastností asteroidů rozšířenou do malých velikostí. Výsledkem bylo potvrzení existence skupiny velmi pomalých rotátorů (s periodami rotací >30 hodin) mezi asteroidy o průměrech pod 40 km, jejichž vznik a vývoj zatím nejsou vysvětleny, a detekce skupiny rychlých rotátorů (periody rotací <3.5 h), jejichž vlastnosti jsou teoreticky objasněny, ale mechanizmus způsobující jejich významný přebytek mezi malými asteroidy není dosud jasný.  Fotometrie šesti NEAs -1991 VH, (3671) Dionysus, 1996 FG3, 1998 PG, (5407) 1992 AX a 1999 HF1- ukázala, že tyto planetky vykazují světlené křivky složené ze dvou komponent s různými periodami.

Pozorování planetky 1998 KY26 vedla ke zjištění její velmi rychlé rotace. Jde o první těleso, u něhož byl věrohodně doložen monolitický charakter. Ačkoli existence monolitů mezi planetkami byla teoreticky předpovězena a očekávána již řadu let, teprve pozorování planetky 1998 KY26 jejich existenci prokázalo. Tyto výsledky byly publikovány (Ostro et al. 1999). V prosinci 1999 pak byla odeslána k publikaci práce (Pravec et al. 1999) o třech dalších superrychle rotujících monolitických asteroidech detekovaných ze stanic Catalina, Mauna Kea a Ondřejov. Distribuce rotačních period ukázala, že monolity jsou hojné mezi tělesy o velikostech pod 200 metrů . Jejich výzkum je významný z hlediska pochopení procesů vývoje planetek - monolitická tělesa jsou "stavebními kameny" větších těles.

Vedlejším produktem a doplňkovým programem k pozorování NEAs byly objevy 342 planetek různých typů (převážně z hlavního pásu planetek) o velikostech 1- 40 km v letech 1997-1999. Celkem 40 planetek objevených z ondřejovské observatoře bylo v těchto třech letech očíslováno (tj. zařazeno do katalogu planetek).

Výsledky Projektu byly též presentovány na výstavě Dny vědy 99 v rámci akce Invence 99 ve dnech 21. - 24. října 1999 v Pražském veletržním areálu v Letňanech.