Závěrečná zpráva grantu 029/1997/B-FYZ/MFF

Název projektu: Tenké oxidové vrstvy pro magnetooptický záznam informace
Hlavní řešitel: RNDr Miroslav Kučera, CSc
Spoluřešitelé: Doc RNDr Jiří Bok, CSc; RNDr. Dagmar Chvostová; Mgr. P. Beránková; Mgr. Ivo Tichý; Mgr Jan Kuneš; Peter Hasa; Miroslav Novák
Období řešení: 1997-1999
Celková dotace: 250 tis. Kč

Souhrn výsledků

Hlavním zaměřením tohoto projektu bylo studium optických, magnetických a magnetooptických vlastností magnetických oxidových vrstev v závislosti na technologii přípravy a s perspektivním uplatněním  vrstev pro magnetooptická záznamová media a další aplikace v nereciproké optice. Hlavní pozornost byla věnována především granátovým magnetickým vrstvám, technologii jejich přípravy metodami kapalné epitaxe, magnetronového naprašování a laserové ablace. Zaměřili jsme se na přípravu vrstev s vysokými magneto-optickými jevy a s různým typem magnetické anizotropie a na přípravu magneticky vázaných dvojvrstev. Toto studium mělo charakter základního výzkumu. Hlavní výsledky projektu jsou následující:
1) Technologie granátových vrstev - na našem pracovišti se podařilo vyvinout technologii přípravy velmi čistých granátových vrstev připravovaných metodou izotermální kapalné epitaxe z BaO taveniny. Tyto vrstvy mají o řád nižší koncentraci nečistot ve srovnání s vrstvami připravovanými standardní metodou z PbO taveniny. To umožnilo stanovit koncentrace a rozložení kationtů i při velmi nízkých koncentracích dopantů a stanovit anizotropii lokálních polí Fe pomocí NMR metod. Vrstvy získané magnetronovým naprašováním a pulzní laserovou depozicí byly připravovány v rámci spolupráce na universitě v Belfastu.
2) Optický a magnetooptický výzkum granátových vrstev - zaměřili jsme se na studium vrstev s vysokou hodnotou magnetooptických jevů potenciálně vhodných pro magnetoptický záznam informace. Byl studován yttrito-železitý granát dopovaný tří-a čtyřvalentními ionty Rh připravený pomocí kapalné epitaxe. Zjistili jsme, že čtyřvalentní ionty Rh mají extrémně silný příspěvek k Faradayově rotaci ve viditelné a blízké infračervené oblasti spektra, zatímco třívalentní Rh ionty vykazují velmi nízkou magnetooptickou aktivitu. To vede k závěru, že Rh3+ ionty jsou v garnátu v nízkospinovém stavu a obrovské magneto-optické jevy jsou indukovány nezkompenzovaným spinem v Rh4+(4d5) . Pro magnetoptický záznam byly dále připraveny vrstvy BiDy-granátu metodami laserové depozice a naprašováním. Tyto vrstvy vykazují vysokou hodnotu Faradayovy rotace (až 60 deg/
mm), pavoúhlou hysterezní smyčku, kolmou magnetizaci a v důsledku malých zrn i velmi dobrý poměr signál/šum.
3) Vrstevnaté magnetické granátové struktury - byly studovány magnetické granátové dvojvrstvy připravené metodou laserové ablace. Vhodnou volbou technologických podmínek se podařilo připravit jednotlivé vrstvy s různou magnetickou kompenzační teplotou. Magnetooptické hysterezní smyčky jednoznačně potvrdily, že jednotlivé vrstvy jsou navzájem magneticky vázány. Takováto vazba byla pozorována vůbec poprvé v granulárních oxidových systémech. Tyto struktury tak představují alternativu k  magnetickým metalickým multivrstvám jako magnetooptická záznamová media s vysokým rozlišením.
4) Vrstvy s planární magnetizací - dalším studovaným magnetooptickým materiálem byl granát obsahující ionty Pr připravovaný metodou kapalné epitaxe ve spolupráci s univerzitou ve Lvově. Zde jsme se zaměřili především na anizotropní vlastnosti vrstev. V důsledku přítomnosti Pr leží snadný směr magnetizace v rovině vrstev a tyto vrstvy mohou být kombinovány ve vrstevnatých strukturách. Kromě toho se tyto vrstvy se ukázaly velmi výhodné pro magnetooptické zobrazování magnetických toků (například ve vysokoteplotních supravodičích) a magnetických poruch. Vrstvy mají vysoké pole nasycení, až 0.5T, vykazují vysokou Faradayovu rotaci, která je lineární v závislosti na poli a bez hystereze.