Závěrečná zpráva grantu 035/1997/B-FYZ/MFF

Název projektu:Studium vlivu podložky na reaktivitu Rh klastrů přechodových kovů
Hlavní řešitel:RNDr. Václav Nehasil, Dr.
Spoluřešitelé: Ing. Jiří Macl, CSc.; Prof. RNDr. Vladimír Matolín, DrSc.; RNDr. Karel Mašek, Dr.; Mgr. Mich.Malick Thiam; Mgr. Iva Jungwirthová; Mgr. Iva Stará, Dr.; Mgr. Radek Kapsa; Mgr. Tomáš Hrnčíř; Mgr. Jaroslava Lykhach
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:270 tis. Kč

Souhrn výsledků

1997
a) Studium růstu Rh a Pd částic na Al2O3 podložkách, sledována koalescence částic při růstu vrstvy - metody AES, EPES, XPS.
b) Studium adsorpce a katalytické oxidace CO na nespojitých vrstvách Pd deponovaného na různě orientovaných monokrystalických podložkách Al2O3 - metody TDS, MB. Zjištěna silná závislost tvaru desorpčního píku na orientaci podložky - vysvětlováno vlivem struktury podložky a tedy i deponovaných kovových částic.

1998
a) Studium růstu Rh částic na různě orientovaných monokrystalických podložkách Al2O3 - spolupráce s Universitou v Patras - Řecko - metoda XPS. Sledován přenos náboje podložka - částice v závislosti na povrchové orientaci podložky.
b) Studium růstu kovových částic metodou EPES, porovnání výsledků se simulací modelem Monte Carlo - spolupráce s Universitou Blaise Pascal, Clermont Ferrand, Francie.

1999
a) Studium interakce molekul CO, O2 s Rh částicemi deponovanými na různě orientovaných monokrystalických podložkách Al2O3, velikosti deponovaných Rh částic 2,2 - 20 nm. Sledován vliv struktury podložky (a tedy i částic) a velikosti částic na adsorpci a oxidaci CO metodami TDS, MB.
b) Na stejných systémech jako v bodu a) sledován vliv atomů C, které po desorpci CO zůstávají na povrchu jako výsledek částečné disociace CO, na desorpční energii CO (metoda TDS).
c) Sledován růst nespojitých Rh vrstev na polykrystalických podložkách Al2O3 metodami AES, EELS a EPES při různých podmínkách depozice Rh (teplota podložky, rychlost depozice). Ověřována možnost použití EPES jako snadno a rychle použitelného nástroje pro charakteristiku a kontrolu modelových nespojitých katalyzátorů in - situ.
d) Studium rekonstrukce Rh částic deponovaných na polykrystalických podložkách Al2O3 a monokrystalyckých podložkách ZrO2. Rekonstrukce byla stimulována vysokou teplotou a adsorpcí molekul CO, O2. Byly použity metody AES, EPES, EELS pro charakteristiku částic a TDS, MB pro sledování adsorpčních parametrů vzorků.

Seznam publikací, prezentací na konferencích a zkonstruopvaných přístrojů je uveden v příloze.