Závěrečná zpráva grantu 040/1997/B-FYZ/MFF

Název projektu:Magnetismus v kovových materiálech za extrémních podmínek
Hlavní řešitel:Prof. RNDr. Vladimír Sechovský, DrSc.
Spoluřešitelé: Ing. Ludmila Dobiášová; RNDr. Ladislav Havela, CSc.; RNDr. Radomír Kužel, CSc.; RNDr. Pavel Svoboda, CSc.; Doc. RNDr. Martin Diviš, CSc.; Mgr. Pavel Javorský, Dr.; Ing. Jitka Vacínová; Mgr. Marek Olšovec; Mgr. Alexandr Kolomiets; Mgr. Roman Dremov; Mgr. Alexander Chernyavsky; Ing. T.D. Cuong; Mgr. Serguei Chmelevki
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:380 tis. Kč

Souhrn výsledků

a) Byly pripraveny a charakterizovány nové monokrystaly sloucenin UGa2, UCoAl, UNiGa, UNiAl a UNi2Si2 a serie puvodních polykrystalických vzorku R(Co1-xSix)2 (R = Y, Nd, Ho, Er).
b) Byly promereny závislosti magnetizace, AC susceptibility, elektrického odporu a teplotní roztažnosti techto materiálu v širokém rozsahu teplot pod 300 K za normálního a vysokého tlaku a v magnetických polích postihujících metamagnetické fázové prechody.
c) Na základe experimantálních dat byly urceny B-T a p-T magnetické fázové diagramy. Z teoretické analýzy v rámci Isingových modelu typu ANNNI byl urcen vliv vnejšího tlaku na velikost magnetického momentu uranu, a na charakter a sílu výmenných interakcí v UNiGa a UNi2Si2.
d) Pomocí difrakce polarizovaných neutronu na monokrystalech UCoAl, UNiGa a UNiAl byly pro tyto materiály urceny magnetické formfaktory, orbitální magnetismus 5f elektronu a nalezena souvislost mezi rozložením magnetizace v krystalové mríži a zapojením 5f elektronu ve vazbe.
e) Byl vysvetlen vliv stavu p-elektronu Si na elektronovou strukturu a na výmenné interakce ve slouceninách R(Co1-xSix)2. Dále byla v techto materiálech urcena univerzální hodnota relativní zmeny Curieovy teploty v dusledku pusobení vnejšího tlaku a vztah mezi magnetickými momenty atomu Co a magntoobjemovými jevyv techto materiálech.
f) Byl urcen vývoj magnetických korelací a magnetického usporádání v pseudoternárních slouceninách U(T,T1)Al a UT(Al,X1) pro T= Co, Ru, Ni za ruzných fyzikálních podmínek. Vysvetlení výsledku bylo podáno v rámci modelu založeném na souvislosti vzniku magnetického momentu a výmenných interakcí s charakterem 5f stavu a jejich hybridizací se stavy ligandu.

Hlavní výsledky a závery výzkumu dosažené v rámci tohoto projektu jsou predmetem 19 clánku (kde lze najít podrobnosti) v recenzovaných zahranicních casopisech (viz príloha). Dále jsme tyto výsledky a závery prezentovali také v 37 príspevcích (11 prednášek, 26 posteru) na mezinárodních konferencích  v roce 1997: SCTE (Saint Malo), Jounées des Actinides (Dijon), ICM97 (Cairns), ICNS (Toronto), Actinides97 (Baden Baden), 1998: Journées des Actinides (Stockholm), 4th Prague Colloquium of f-electron systems (Praha), SCES98 (Paoíž), CSMAG98 (Košice), MMM98 (Miami) a 1999 APS March Meeting (Atlanta), Journées des Actinides (Luso), AIRAPT17 (Honolulu), SCES'99 (Nagano), ECNS'99 (Budapest).