Závěrečná zpráva grantu 078/1997/C/2.LF

Název projektu:Hybridní gen TEL/AML 1 - nový cíl pro detekci residuální nemoci u dětských akutních lymfoblastických leukemií
Hlavní řešitel:MUDr. Jan Trka, Ph.D.
Spoluřešitelé: Doc. MUDr. Jan Starý, CSc.; MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D.; MUDr. Jan Zuna, Ph.D.; Bc. Markéta Kalinová
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:715 tis. Kč

Souhrn výsledků

Hlavní výsledky získané za dobu trvání projektu (1997 - 1999) jsou shrnuty v publikacích a abstraktech našich přednášek a posterů. Během tří let jsme vyšetřili metodou reversně transkriptasové-polymerasové řetězové reakce (RT-PCR) 347 pacientů z celé České republiky a ze Slovenska při diagnose či relapsu akutní lymfoblastické leukemie a fusní gen TEL/AML1 jsme nalezli u 77 z nich. Potvrdili jsme tak i na našem souboru pacientů vysokou incidenci hybridního genu TEL/AML1 (více než 22%) a skutečnost, že se jedná o nejčastější chromosomální aberaci u dětské ALL. Kromě diagnostických vyšetření jsme u positivních pacientů sledovali hladiny minimální residuální nemoci (MRN) v dalších odběrech kostní dřeně a/nebo periferní krve v průběhu terapie. Vyšetřili jsme tak dalších 154 vzorků s citlivostí detekce jedné leukemické buňky s TEL/AML1 fusí ve 100 000 buněk normálních. Jako první jsme popsali koncentraci TEL/AML1 positivních ALL do velmi úzkého období předškolního věku s maximem výskytu mezi 2 a 5 lety (Trka et al., Leukemia 1998). Zcela původní jsou i naše pozorování korelací mezi genotypem a fenotypem dětské ALL, konkrétně vztah TEL/AML1 a přítomnosti povrchového antigenu CD66c (dříve KOR-SA3544) na maligních blastech (Hrušák et al., Leukemia 1998, Hrušák et al, Leukemia 1999). Za velice významné považujeme i naše příspěvky do celosvětové diskuse o prognose TEL/AML1 positivních ALL a výskytu této aberace u pacientů v relapsu. Na rozdíl od německých autorů jsme (na stejných léčebných protokolech) popsali statisticky významně nižší incidenci TEL/AML1 při relapsu než při diagnose (2x Zuna et al., Leukemia 1999) a současně jsme publikovali dosud nejrozsáhlejší soubor pacientů sledovaný metodou semikvantitativní RT-PCR s cílem monitorování hladin MRN.
Díky grantové podpoře jsme mohli kromě kapitoly ve sborníku Acute Leukemias a pěti článků ve velice prestižním zahraničním časopise (Leukemia - impact factor 3.2) publikovat další dva souborné články v češtině (Časopis Lékařů Českých, Scripta Medica). V současné době je v oponentním řízení další článek v časopisu Leukemia. Kromě písemných publikací jsme výsledky práce na projektu presentovali i na vědeckých konferencích. V zahraničí jsme svá pozorování celkem čtyřikrát přednášeli a šestkrát byla naše data předvedena formou posteru. Do výčtu si dovolujeme zahrnout i dvě důležité presentace, na nichž nemohla být grantová podpora uvedena - přednášku na specialisovaném setkání o minimální residuální nemoci v Reisensbergu v říjnu 1999 (nebyl vydán sborník abstrakt) a poster na kongresu Americké hematologické společnosti ASH v prosinci 1998 (ASH nepovoluje uvádět v abstraktech grantovou podporu).  V tuzemsku jsme přednášeli podstatně více, jen pět příspěvků však bylo publikováno ve sbornících i s grantovou podporou a je možno je tedy doložit. Dvakrát byly naše presentace na konferencích oceněny odbornou porotou - nesmírně cenné je druhé místo v soutěži o nejlepší poster na kongresu Mezinárodní hematologické společnosti ve Stockholmu v září 1997 a úspěchem je i cena za nejlepší přednášku na Olomouckých hematologických dnech v červnu 1998.