Závěrečná zpráva grantu 080/1998/B-BIO/PrF

Název projektu:Aplikace pokročilých matematických metod na zpracování dendrochronologických dat
Hlavní řešitel:Mgr. Hana Blíziková
Spoluřešitelé: Mgr. Zdeněk Hlávka
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:60 tis. Kč

Souhrn výsledků

Tento projekt se věnoval nalezení nového matematického postupu pro vyhodnocení vztahu mezi parametry letokruhů a klimatickými faktory. Naším cílem bylo vybrat matematickou metodu vyhodnocení dat, která maximálně využije informace zapsané v letokruzích stromů a která umožní i podchycení dlouhodobého kolísání jejich růstu.
Dosavadní metody vyhodnocení používají pro zjištění růstové reakce stromů na klimatické faktory vždy průměrovaná data s předem odstraněným trendem. Tím omezují vstupní informaci, což může mít za následek snížení průkaznosti získaných výsledků a nemožnost určit dlouhodobé společné kolísání růstu letokruhů zkoumaných stromů
.
Uvedené nedostatky lze dle našeho názoru odstranit námi navrženým matematickým postupem. Ten je založen na metodě zobecněných, částečně lineárních modelů, která je v literatuře označována jako model GPL. Jde v principu o zobecněný regresní model. Jako nezávisle proměnné jsou v našem případě voleny jednotlivé klimatické faktory, případně jiné známé informace o podmínkách růstu stromů. Závisle proměnnou je vektor sestavený ze šířek letokruhů všech zkoumaných stromů. Navržený model pracuje přímo s jednotlivými chronologiemi letokruhů zkoumaných stromů, ze kterých odhaduje klimatický signál společný všem stromům . Nedochází tak ke ztrátě vstupní informace průměrováním dat a prvotním odstraněním trendu, což zvyšuje vypovídací hodnotu získaných výsledků a umožňuje zachování informace o dlouhodobém kolísání růstu letokruhů.
Navržený teoretický postup jsme v rámci grantu i prakticky realizovali vytvořením jeho modelu ve statistickém programu XploRE. Funkce a vlastnosti modelu jsme ověřili na datových souborech šířek letokruhů smrků (Picea abies (L) Karst) z Šumavského národního parku. Určili jsme závislost mezi přírůstky letokruhů smrků a průměrnými teplotami v jednotlivých měsících od podzimu předchozího roku do konce vegetační sezóny roku, v němž daný letokruh vznikl. Následné porovnání námi získaných výsledků zřetelně potvrdilo jejich vyšší signifikantnost oproti výsledkům, získaným klasickými postupy. Obtížnější situace nastala v případě ověření druhé vlastnosti našeho algoritmu, tj. zachování vlivu dlouhodobého kolísání klimatu na růst letokruhu. K tomuto účelu je nutné aplikovat model na větší počet vhodně volených datových souborů, u nichž budou známy údaje z blízké meteorologické stanice. Zajištění meteorologických dat je značně finančně náročné a nebylo možné jej realizovat vzhledem ke zkrácenému finančnímu rozpočtu grantu. Veškerá modelování využívala starší dendrochronologická data shromážděná Josefem Kynclem a Jaroslavem Dobrým.
Řešení grantu jsme pojali v maximální možné šířce, bohužel značně omezené jeho nízkým finančním rozpočtem. Námi navržený teoretický model plně respektuje zadání grantu a řeší jeho požadavky. Vlastnosti tohoto modelu jsme následně úspěšně ověřili na jeho praktické realizaci. Detailní ověření modelu přesto vyžaduje ještě značné vědecké úsilí spojené s vhodným výběrem studijního dendrochronologického materiálu a s dostupností meteorologických měření. Věříme, že v rámci jiného projektu bude možné ověřit použitelnost našeho teoretického modelu i pro studie věnující se vlivu dlouhodobého kolísání klimatu na růst letokruhu.
Námi navržený teoretický model i výsledky praktických experimentů byly úspěšně prezentovány na mezinárodní konferenci Eurodendro 99 v Polsku. Tento výzkum vzbudil u ostatních účastníků velký ohlas, neboť současný vývoj   v oblasti dendrochronologie ukazuje na potřebu nových matematických modelů. Považujeme za vhodné v námi zvoleném směru výzkumu pokračovat.