Závěrečná zpráva grantu 093/1997/A-FG/FF

Název projektu:Analýza mluvy reemigrantů z Ukrajiny
Hlavní řešitel:prof. PhDr. Karel Kučera, CSc.
Spoluřešitelé: PhDr. Pavel Jančák, CSc.; Doc.PhDr. Jana Jančáková, CSc.
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:87 tis. Kč

Souhrn výsledků

Ukončený grantový úkol 93/97 navázal na grantový úkol 54/94. Hlavním zaměřením obou těchto úkolů bylo shromáždění a ověření autentického materiálu pro vědecký popis mluvy českých osídlenců, kteří žili povíce než sto let v různojazyčném prostředí na Ukrajině, a to v odloučení od českého jazykového vývoje na mateřském území. V jejich mluvě se proto uchovala řada archaických rysů z jejich původního severovýchodočeského nářečí. Zkoumaní reemigranti, kteří dnes žijí na různých místech Čech, pocházejí ze dvou významných, původně zcela českých lokalit, a to z Malé Zubovštiny a z Malinovky, vzdálených od sebe asi 50 km. Zatímco minulý úkol byl zaměřen více na mluvu Malé Zubovštiny, soustředil se právě ukončený úkol zejména na mluvu reemigrantů z Malinovky. Ukázalo se totiž, že mezi mluvou obou lokalit existují jisté rozdíly, třebaže v širším rámci jde v obou případech o severovýchodočeský nářeční typ.
Na základě získaného materiálu a po jeho zevrubné analýze a konfrontaci se situací na mateřském území podařilo se prokázat pracovní domněnku, že tento rozdíl je hlavně dán rozdílným východiskem hlavních kolonizačních proudů obou zkoumaných lokalit. Zatímco dominantní a určující složka obyvatel Malé Zubovštiny pocházela z Královéhradecka, byl východiskem kolonizace Malinovky s největší pravděpodobností podorlický okraj východních Čech při samé hranici s Moravou.
K těmto výsledkům se dospělo na základě analýzy relevantních hláskoslovných, tvaroslovných a dalších rysů zkoumané mluvy. Pro určení pravděpodobného východiska obou kolonizací byla zvlášť významná analýza složky lexikální, a to konfrontace užívaných regionálních lexikálních variant s mapami Českého jazykového atlasu.
Shromážděný, utříděný a analyzovaný autentický materiál, reprezentující mluvu obou bývalých českých lokalit na Ukrajině, který je zároveň velmi přínosný pro bližší poznání severovýchodočeského nářečního úzu v minulém století, je připraven pro zpracování v knižní monografii. Práce je má vyjít ve spisech Filozofické fakulty.