Závěrečná zpráva grantu 117/1997/C/3.LF

Název projektu:Infekční faktory v patogenezi aterosklerózy
Hlavní řešitel:Prof. MUDr. Michal Anděl, CSc.
Spoluřešitelé: Jarmila Kortusová; MUDr. Ivan Sodja, DrSc.; MUDr. Dana Hrubá; MUDr. Jan Brož; Jana Potočková; MUDr. Jakub Hrabák; MUDr. Pavel Kraml; MUDr. Kateřina Roubalová; Dr. Altannavch Tsevegjav (Mongolsko)
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:570 tis. Kč

Souhrn výsledků

PŘEHLED HLAVNÍCH DOSAŽENÝCH VÝSLEDKŮ:
1. Na úrovni České republiky jsme jako první upozornili a v přehledném článku shrnuli dosavadní důvody pro změnu pohledu na aterosklerózu od čistě metabolického onemocnění k onemocnění s charakterem chronického zánětu. Práce byly publikovány v časopisech Praktický lékař (M. Anděl, P. Kraml: Ateroskleróza: od čistě metabolického onemocnění k chronickému zánětu s apsekty střádavého onemocnění) a Vesmír (M. Anděl, P. Kraml: Podíl infekce na vzniku a rozvoji aterosklerozy). Infekční etiologie aterosklerózy byla zabudována do výukových textů vnitřního lékařství pro studenty mediciny 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a stala se tak součástí výukového plánu i požadavků ke zkouškám. Práce v Praktickém lékaři byla citována v renomovaném časopise s IF.
2. Jako první v celé ČR jsme zahájili rozsáhlý scrreningový program vyhledávání serologických markerů infekce Chlamydia pneumoniae, Helicobacter pylori a Cytomegalovým virem u nemocných s nestabilní anginou pectoris.
3. U 32 % všech diabetiků s nestabilní anginou pectoris byly nalezeny známky aktivní chlamydiové infekce. Aktivní chlamydiová infekce byla nalezena u 16 % nediabetických pacientů s nestabilní anginou pectoris. U diabetiků byla tedy nalezena chlamydiová infekce o 100 % častěji než u nediabetiků. I to může být další faktor, který zapříčiňuje častější sklon k ateroskleróze u diabetiků.
4. Cytomegalová infekce byla nalezena u 15 % pacientů a 10 % kontrol.
5. Studie bude pokračovat do konce června 2000, hlavní výsledky hodláme publikovat v mezinárodním časopise. V současném době jsme do závěrečné zprávy předložili 2 přehledné články a 2 abstrakta z českých celostátních akcí a práci jsme přihlásili na další 2 mezinárodní akce.evropského významu.

PRAKTICKÉ VÝHLEDY:
Možnost identifikace nemocných, u kterých za nestabilitou ateromového plátu může stát zejména chlamydiová infekce. U těchto nemocných se nabízí antibiotická léčba, která by byla současně sekundární prevencí ICHS. V současné době probíhá ve světě několik studií, které řeší tuto problematiku zejména pomocí podávání makrolidových antibiotik s cílem eradikovat chlamydiovou infekci. Je pravděpodobné, že další vývoj v České republice půjde touto cestou. Naše pracoviště je při-pra-veno, na základě výsledků získaných výzkumem podporovaným grantem GAUK intervenční studii začít.
Výše uvedený přístup k pojetí patofyziologie nestabiliních forem aterosklerózy představuje revoluční přístup, který může vést k významné změně algorytmu péče o nemocné s klinicky významnou koronární aterosklerózou.
S ohledem na rozrůstající se počet nemocných léčených antibiotiky, která mají terapeutickou účnnost mimo jiné i na Chlamydia pneumoniae, zejména masivní užívání makrolidových antibiotik v posledních 15 letech může být dalším faktorem, ktrerý by mohl pomoci vysvětlit pokles výskytu akutních forem ischemické choroby srdeční, ke kterému u nás i v Evropě a severní Samwerice v posledních 15 letech dochází. Je totiž nepochybné, že spolu s užíváním makrolidových a dalších antibiotik také roste spotřeba nesteroidních antirevmatik včetně primárně i sekundárně preventivně užívaného aspirinu. Je otázkou, do jaké míry tyto faktory ovlivňují ateromovou lézi či do jaké míry alespoň zabraňují jejich instabilizaci. To však již představuje otázku, který zatím můžeme položit, hledat na ni hypotetické odpovědi částečně založené na výzkumu infekčních a zánětlivých aspektů aterosklerotického procesu, kterou však na základě dosavadních dat plně objasnit nedovedeme.