Závěrečná zpráva grantu 125/1999/C/LFP

Název projektu:Růstová dynamika a architektonika mandibuly člověka
Hlavní řešitel:Doc.RNDr.CSc. Pavel FIALA, PDoc
Spoluřešitelé: Ing. Petr VAIS, OVS; MUDr. Lada EBERLOVÁ, PAs; (MUC.) Petr ZEMAN; MUDr. Ismail KHADANG, PAs
Období řešení:1999-1999
Celková dotace:130 tis. Kč

Souhrn výsledků

Na rozsáhlém kosterním materiálu byla pomocí vlastní metodiky - náplň cévních kanálů tuší - studována architektonika primární kosti a osteonů sekundární, haverské kosti mandibuly člověka. Výsledky byly interpretovány z hlediska biomechaniky mandibuly.
    V primární kosti, u mladých jedinců, bylo zjištěno, že všechny cévní kanály probíhají v důsledku  rozporu mezi intersticiálním růstem periostu a apozičním růstem kosti vějířovitě od uzlového (neutrálního) bodu v bradové části mandibuly směrem dorzálním. Znamená to, že mandibula přirůstá po zániku symfýzy  jen směrem dozadu, a to z růstové ploténky hlavičky mandibuly a povrchovou apozici na zadním okraji ramus mandibulae. Od prvních let života je primární kost intenzivně přestavována haversky, při čemž cévní kanály sledují směr hlavních napětí, resp. deformace kosti. V bradové krajině se osteony rozebíhají divergentně od uzlového bodu, ležícího uprostřed výšky brady. Odtud probíhají osteony dozadu  horizontálně, a dále vzařují do předního a zadního okraje ramus mandibulae. V kondylárním výběžku směřují osteony jednotně směrem k hlavičce. V proc. coronoideus běží tento podélný systém osteonů jen po jeho předním okraji, zatímco v jeho centrální části směřují osteony dolů a vzad. Zajímavá je oblast angulus mandibulae, kde jsou v povrchové vrstvě kompakty vějířově upravené osteony, rozebíhající se od bodu gonion.
    Z biomechanického hlediska lze chápat mandibulu jako trámec tlačený vpředu tlakem protilehlých zubů, a vzadu oporou na os temporale směrem dolů, zatímco uprostřed je tažen tahem elevátorů vzhůru. Mandibula je tak vystavena ohybovému namáhání v sagitální rovině. Horní část těla a přední okraj ramus mandibulae jsou proto vystaveny tahu, zatímco dolní část těla a zadní část ramus, tedy s celým proc. coronoideus, jsou vystaveny dominantně tlaku. Zajímavé je uspořádání osteonů v centrální části muskulárního výběžku, směřujících dolů a dorzálně. Jde o tlakový systém, vyvolaný tahem m. temporalis směrem dozadu.