Závěrečná zpráva grantu 148/1997/C/1.LF

Název projektu:Využití nízkovýkonného laseru v porodnictví a v další péči o ženy
Hlavní řešitel:MUDr. Jaroslava Kymplová
Spoluřešitelé: RNDr. Pavla Poučková, CSc.; doc. MUDr. Leoš Navrátil, CSc.; MUDr. Martina Černá; MUDr. Jiří Škopek; MUDr. Kateřina Zemanová; MUDr. Diana Svítková - Herényiová; MUDr. Lenka Skalická; MUDr. Kateřina Zemanová - Krejčová
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:750 tis. Kč

Souhrn výsledků

V rámci výzkumného projektu, který se zabýval možnostmi využití fototerapie v péči o ženy, jsme se zaměřili na léčbu strií a episiotomií, možnosti jejich prevence  a léčbu jizev po císařském řezu, hypertrofických jizev a keloidů.  Z výsledků vyplývají následující závěry.

Při prevenci vzniku strií je třeba důkladné poučení pacientek o výživě v těhotenství a pravidelné sledování nárůstu jejich tělesné hmotnosti, protože jak vyplývá z našich pozorování, tento faktor má značný význam. Dále je vhodné použití anticelulárního krému a od 5. měsíce těhotenství 1x až 2x týdně aplikace polarizovaného světla na rizikové části těla. Komplex předcházejících opatření je nutné doplnit pravidelným cvičením, které pomáhá udržet odpovídající hmotnost a posiluje zejména svaly dna pánevního a břicha. Ve sledovaném souboru bylo 31 žen.  U 14 se strie neobjevily, u 10 byly jen malého rozsahu a u 7 žen, kde přes všechna opatření došlo k vyššímu nárůstu váhy, byly většího rozsahu.

Při hodnocení souboru s již vytvořenými striemi vyplývá, že úspěšnost léčby závisí především na včasném zahájení léčby, u strií starších pěti let je terapeutický efekt slabý. Léčbu je opět doplněna aplikací anticelulárních krémů a cvičením. Efekt nemá léčba u obézních pacientek, zejména s povoleným břišním svalstvem. Ze sledovaného souboru vyplývá, že k úspěšnému zvládnutí čerstvých strií postačuje 30 až 40 aplikací laseru, u strií starších je třeba 50 až 60 aplikací.

Léčba jizvy po císařském řezu byla u jedné skupiny rodiček prováděna laserem a u druhé po-larizovaným světlem. V první skupině bylo 34 pacientek a vyskytla se pouze jedna komplikace, druhá skupina čítala 86 žen a komplikace se vyskytly u dvou. Doporučujeme 10 aplikací a terapii začínat co nejdříve po operaci, nejlépe první pooperační den. Pro lepší kosmetický efekt je vhodné po 4 týdnech léčbu zopakovat. Při komplikacích se osvědčilo zintenzívnění terapie.

U hypertrofických jizev a keloidů je terapie laserem vždy dlouhodobá, doplňujeme ji aplikací mastí, krémů a kompresívní terapie.  Ve sledovaném souboru bylo 32 pacientů s různým stářím  a lokalizací keloidů. Z výsledků vyplývá, že k úspěšnému zvládnutí mladších keloidů je třeba  až 40 aplikací laseru a u starších a rozsáhlejších keloidů je to 50 až 70 aplikací. Terapie rozsáhlých keloidů je málo efektní.

Při léčbě episiotomií jsme porovnávali léčbu terapeutickým laserem, polarizovaným světlem a kombinovanou léčbu (polarizované světlo a pulzní magnetické pole) s kontrolním souborem. Nejlepší výsledky byly  dosaženy při léčbě polarizovaným světlem (0,52 % komplikací) a laserem (0,72 % komplikací). Kombinovaná terapie nepřinesla lepší efekt než samotné polarizované světlo (1,1 % komplikací). V kontrolním souboru byly komplikace u 9,8 % pacientek, což  jasně dokumentuje pozi-tivní vliv fototerapie v této indikaci. Doporučujeme 5 – 6 aplikací, při výskytu komplikací aplikovat terapii 2x denně.