Závěrečná zpráva grantu 156/1998/B-GEO/PrF

Název projektu:Sekvenční stratigrafie nejvyš. cenomanu a spodního turonu čes. kříd. pánve: alocykl. vlivy na vývoj sedimentace v období globál. skleník. efektu
Hlavní řešitel:RNDr. David Uličný, CSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Jiří Laurin; Bc. Jakub Kanta
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:135 tis. Kč

Souhrn výsledků


Bylo vytvořeno nové alostratigrafické členění svrchnocenomanských a spodnoturonských sedimentů české křidové pánve do jednotek oddělených výraznými transgresními plochami. Tyto jednotky samy též obsahují množství dílčích sekvencí nižšího řádu. Sekvenčně-stratigrafická korelace a sedimentologická analýza umožnily přesnější vymezení nástupu tektonické aktivity v české křídové pánvi a jejího časového vztahu k iniciální, eustaticky řízené transgresi. Aktivizace oblasti lužické poruchy je datována počátkem sedimentace jednotek Cen-2 and Cen-3 (raný svrchní cenoman) , které jsou záznamem paleogeografické reorganizace pánevního prostoru po uložení starších fluviálních a estuarijních jednotek s odlišnými zdrojovými oblastmi. Provedené korelace umožňují přesnou lokalizaci zlomových struktur, které byly aktivní během sedimentace, velmi přesné časové určení doby zlomové aktivity a  smyslu a relativní rychlosti vertikální složky pohybu na těchto zlomech. Tektonické vlivy, uplatňující se jednak v subsidenci depocenter, jednak v lokalizaci a aktivitě zdrojových oblastí, byly v české křídové pánvi intentzivnější, než naznačovaly dřívější studie. Eustatická kontrola vývoje hladiny sice hrála podstatnou úlohu v řízení celkového transgresně-regresního cyklu v tomto období, stejně jako v krátkodobých oscillacích hladiny, ale lokální stratigrafický záznam byl silně ovlivněn přínosem sedimentu řízeným lokální tektonikou. Korelace jednotlivých aločlenů v cenomanských sedimentech vysvětlují diskrepance, jež existovaly mezi křivkami d13C kolem hranice C/Tve vrtech v centrální části české křídové pánve a ve výchozech v oblasti vltavsko-ohárecké rampy. Segmenty izotopových křivek z těchto lokalit zachycují různé trakty dílčích sedimentárních sekvencí.
Výzkum potvrdil pravděpodobnou existenci globálního poklesu hladiny během nejvyššího cenomanu (pravděpodobně zóna N. juddii). Laterálně rozsáhlé sekvence s vysokou frekvencí, existující v hraničním intervalu C/T v české křídové pánvi, jejichž vznik je velmi těžké zdůvodnit tektonicky, pravděpodobně dokládají existenci rychlých, krátkodobých pohybů hladiny oceánu i během globálního dlouhodobého maxima eustáze, zčásti vyplývajícího ze skleníkového klimatu. Ukazují tak na existenci mechanismů, jež i ve skleníkovém klimatu s minimalizovaným objemem kontinentálního ledu působily oscilace hladiny o magnitudě 5-20 m a frekvenci blízké 100 tis. let a nižší, tj. v rozsahu Milankovičových orbitálních parametů.