Závěrečná zpráva grantu 164/1998/B-GEO/PrF

Název projektu:Distribuce prvků v modelové světové subbitumenní a hnědouhelné sloji
Hlavní řešitel:Prof. Jiří Pešek, DrSc.
Spoluřešitelé: Prof. Vladimír Bouška, Prof.; RNDr. Jarmila Pešková; Daněk Ing., Vilém; Mgr. Marie Lachmanová; Mgr. Denisa Hammerschmidtová; Ing. Vilém Daněk
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:188 tis. Kč

Souhrn výsledků

Počítačově byly zpracovány tři soubory dat. Byla sestavena databáze pro světovou modelovou sloj a pro uhlí severočeské hnědouhelné (SHP) a sokolovské (SP)npánve. Celkově se jedná o soubor několika tisíc analýz všech stopových prvků, které připadají v úvahu pro zhodnocení hnědých uhlí.
Pro výpočet statistických charakteristik distribuce prvků v uhlí modelové subbitumenní a hnědouhelné sloje i  uhlí SHP a SP byl použit model lognormálního rozdělení v souladu se zjištěným  typem distribuce pomocí histogramů. Byly spočteny geometrické charakteristiky, tj. geometrický průměr a geometrická odchylka a s jejich pomocí bylo určeno tzv. centrální rozpětí hodnot (přibližně 68 % hodnot spadá do intervalu GM/GD až GM.GD, kde GM je geometrický průměr, GD geometrická odchylka).
Za nejdůležitější z výše uvedených údajů pokládáme centrální rozpětí hodnot. Představuje rozsah, ve kterém se pohybují hodnoty zastoupení prvků u většiny vzorků uhlí ze všech slojí 31 států světa.
Z porovnání asociací stopových  prvků ve slojích SP a SHP je zřejmé, že uhlí sloje Josef a Anežka má vyšší zastoupení většiny stopových prvků, zatímco uhlí sloje Antonín (event. + Meziložní sloj) je nejlépe srovnatelé s uhlím z hlavní sloje SHP. Distribuce prvků v hnědouhelné sloji v SHP byla ovlivněna jednak přínosem prvků do rašeliniště a v prvních stádiích prouhelňování ze zvětralin metalogenetické provincie Krušných hor, jednak předslojovou a méně i poslojovou vulkanickou činností Českého středohoří a Doupovských hor. Zdrojem obohacení uhlí sokolovských slojí  byly zvětraliny Slavkovského lesa a Krušných hor a vulkanogenní horniny Doupovských hor.