Závěrečná zpráva grantu 174/1997/B-CH/FaF

Název projektu:Separace a stanovení farmaceuticky významných chemických a rostlinných látek pomocí kapilárních elektroforetických metod
Hlavní řešitel:RNDr. Marie Pospíšilová, CSc.
Spoluřešitelé: RNDr. Vladimír Jokl, DrSc.; RNDr. Miroslav Polášek, CSc.; RNDr. Jiřina Spilková, CSc.; Šárka Strnadová; PharmDr. Ludmila Matysová; Petr Domanský; Tomáš Palyza; Mgr. Marek Urbánek; Kateřina Novotná; Petra Chytková
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:150 tis. Kč

Souhrn výsledků



    Projekt zahrnuje vývoj a validaci izotachoforetických metod pro separaci a stanovení léčiv bazického a kyselého charakteru ze skupiny nesteroidních antiflogistik, analgetik-anodyn, vazodilatancií, expektorancií a antitusik. Na základě testování izotachoforetického chování léčiv v racionálně zvolených a kvalitativně rozdílných operačních systémech elektrolytů jsou deklarovány optimální parametry ITP metody se zřetelem na selektivitu, citlivost a spolehlivost analýzy. Byly zjištěny původní základní elektroforetické charakteristiky vybraných farmaceuticky významných sloučenin (elektroforetické pohyblivosti). Optimalizované metody byly aplikovány na monitorování jakosti některých hromadně vyráběnýchh léčivých přípravků různých aplikačních forem.

    Byly vypracována ITP metoda vzájemné separace a kvantitativní analýzy farmaceuticky významných polyolů na základě on-column derivatizace za tvorby iontové komplexní sloučeniny. Tímto způsobem byla umožněna analýza neionogenních analytů metodou izotachoforézy. Validovaná metoda byla využita pro současné stanovení polyolů v polykomponentních infúzních roztocích.

    Aplikace kapilární izotachoforézy ve farmakognostické analýze byla realizována vypracováním ITP metody separace a stanovení základního flavonoidu kvercetinu v extraktu z rostlinné drogy. Selektivitu metodu zajistilo dvoukolonové uspořádání separačního kompartmentu a přídavek selektoru do elektolytového systému.

    Dosažené výsledky představují ve všech případech vypracování původních metod, které jsou selektivní, dostatečně citlivé, časově a experimentálně dostupné. Řešená problematika se jeví jako aktuální, závěry jsou využitelné ve farmaceutické praxi. Předložené metodiky mohou konkurovat nebo nahrazovat finančně náročné a často zdlouhavé jiné instrumentální metody (HPLC), na druhé straně je možné je zaměnit za jednoduché, ale neselektivní metody (titrace, spektrofotometrie). Většinu analýz lze provádět bez podstatnější úpravy vzorku. Vědecký přínos spočívá mimo jiné v uvedení základních elektroforetických charakteristik farmaceuticky významných látek dosud nepublikovaných.

    Cíle projektu zahrnují rovněž validaci navržených metod, jejíž výsledky dokladují vhodnost výběru předkládané analytické  metody ve farmaceutické analýze.