Závěrečná zpráva grantu 184/1998/C/2.LF

Název projektu:Doporučení algoritmů pro stanovování růstové diagnózy v první pediatrické linii s využitím softwarových metod
Hlavní řešitel:doc. RNDr.. Hana Krásničanová, CSc.
Spoluřešitelé: MUDr. Petr Lesný
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:260 tis. Kč

Souhrn výsledků

V rámci našeho grantového projektu jsme se proto rozhodli pro odbornou pediatrickou veřejnost vytvořit recentní znalostní bázi pediatrické auxologie a připravit ji v různých mediálních verzích pro její široké využití.  Vytvořili jsme “KOMPENDIUM PEDIATRICKÉ AUXOLOGIE” (KPA), určené všem odborným lékařům pro děti a dorost i nemocničním a klinickým pediatrům s cílem zkvalitnit auxologické aktivity těchto odborníků a přispět tak ke zvýšení kvality diagnostiky onemocnění spojených s růstovými odchylkami  a kontrole jejich terapie.
Projekt byl zaměřen 1/ na širokou podporu exaktního stanovování růstové diagnózy v souladu s poznatky moderní lékařské auxologie, 2/ na podporu modulární koncepce lékařského software a na 3/ implementaci vytvořeného odborného modulu, obsahujícího znalostní bázi z pediatrické auxologie v prostředí Internetu. Vzhledem k existenci proměn biologických norem člověka byla struktura znalostní báze koncipována jako „otevřená“ a  dovoluje jak snadnou aktualizaci dat, tak libovolné rozšiřování a změny rozsahu znalostní báze.
Báze obsahuje soubor nejdůležitějších antropometrických veličin a vybraných vývojových proměnných spojených s ontogenezí v prvních dvou deceniích, jejich definice, příslušná recentní referenční data a metody jejich zpracování a vizualizace (tabulky, grafy, metody výpočtu a analýzy výsledků, metodické ilustrace). Součástí znalostní báze jsou strukturované odborné texty, popisující metody vyšetření a pediatrické i některé klinické aspekty auxologických proměnných. Odborné kapitoly tvoří základ v rámci grantu vytvořeného KPA.
Znalostní báze pediatrické auxologie je celá zapsána v jednoduchých textových souborech. Řešení bylo zvoleno s ohledem na 1/ snadnou přenositelnost znalostní báze mezi odlišnými systémy, 2) jednoduchost a 3) transparentnost řešení. Vytvořená znalostní báze pediatrické auxologie je ze své základní textové podoby pomocí programů označovaných jako „překladače“ převáděna do několika výstupů. Těmito výstupy mohou být jak různé podoby textu tak i speciální tzv. „binární znalostní soubor” určený k přímému zpracování počítačem.
Jednou ze základních aplikací znalostní báze pediatrické auxologie je publikace „Kompendium pediatrické auxologie“(KPA), připravená ve třech základních formách:  1/ Soubor PDF určený k prohlížení  a jehož  vytištěním získá uživatel plnohodnotnou knižní verzi  KPA, 2/ Systém HTML stránek, uložený na Internetových stránkách 2. lékařské fakulty UK , 3/ Systém HTML stránek vhodný k uložení na CD ROM.
Souběžně se znalostní bází byl připraven i softwarový modul, určený pro implementaci do počítačových programů jiných výrobců. Tento softwarový modul umožňuje jiným programům přístup k metodám analýzy a vizualizace auxologických dat. Postupem času počítáme se zapojením tohoto modulu i do řady počítačových programů třetích stran. Na internetových stránkách 2. LF UK jsme připravili dvě rozhraní k odbornému modulu, obě v anglickém jazyce. První z nich http://www.lf2.cuni.cz/projects/child-growth obsahuje jednoduchý algoritmus pro laické auxologické hodnocení. Druhé rozhraní http://www.lf2.cuni.cz/projects/child-growth/physician je určené pro odbornou pediatrickou veřejnost a zpřístupňuje všechny funkce modulu. Ve spolupráci s firmou Novo Nordisk je již v květnu 2000 zajištěno vydání 1000 kusů CD ROM obsahujícího KPA ve verzi (a) určené k přímému prohlížení v počítači a (b) k tisku. Součástí CD ROM bude i námi vytvořený počítačový auxologický program pro pediatry “Růst 2”(1998). Třetím připraveným výstupem je umístění laického rozhraní spolu s laickou verzí znalostní báze pediatrické auxologie k odbornému modulu na stránkách internetového serveru www.rodina.cz.