Závěrečná zpráva grantu 188/1997/B-CH/PrF

Název projektu:Komplexy nízkomolekulárních surfaktantů s organizovanými polymerními strukturami
Hlavní řešitel:Prof. RNDr. Karel Procházka, DrSc.
Spoluřešitelé: RNDr. Zdeněk Tuzar, CSc.; Eva Kykalová; RNDr. Marta Pacovská; Ing. Zuzana Limpouchová, CSc.; RNDr. Iva Zusková, CSc.; RNDr. Kateřina Krijtová, CSc.; Mgr. Petr Kadlec; RNDr. Jan Sedláček, CSc.; Tereza Vrbová, Ph.D.; Mgr. Filip Uhlík; Mgr. David Viduna; Mgr. Miroslav Štěpánek
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:361 tis. Kč

Souhrn výsledků

        V rámci grantového projektu byla studována (i) příprava a vlastnosti polymerních koloidů (zejména sférických polymerních micel), (ii) složitých (vícevrstvých) polymerních nanočástic a jejich polymerních a koloidních prekursorů ve vodném prostředí, (iii) interakce polymerních struktur s nízkomolekulárními i polymerními surfaktanty, (iv) jejich navazování v oblasti mikrofázových rozhraní a modifikace vlastností a procesů, probíhajících na mikrofázoých rozhraních. Jak vyplývá z průběžných zpráv o řešení za jednotlivé roky, probíhal výzkum rovnoměrně a úspěšně po celé tříleté období a cíle jednotlivých etap, jakož i celkové cíle grantu byly splněny. Během řešení byly nashromážděny důležité poznatky o vzniku, stabilitě, interakcích a komplexaci polymerních nanočástic s  nízkomolekulárními látkami, zejména pak se surfaktanty. Výsledky jsou důležité jednak pro základní výzkum v oboru polymerních koloidů, jednak pro potenciální aplikace polymerních nanostruktur v procesech řízené sorpce a uvolňování nepolárních molekul z polymerních asociátů ve vodných roztocích, při cíleném transportu nepolárních látek ve vodných prostředích, apod.
Většina výzkumných prací byla v souladu s původním plánem provedena na PřF UK, nicméně řešení probíhalo na obou pracoviších. Některé výsledky byly získány ve spolupráci se zahraničními pracovišti (University of Texas at Austin, Uppsala University, a University of Patras).
         Úspěšnost řešení lze dokumentovat vysokým počtem publikací v renomovanných odborných časopisech s přísným recenzním řízením a vysokým impaktním faktorem (např. Langmuir a Macromolecules ca. 3.2) a prezentací na mezinárodních konferencích vysoké vědecké úrovně (zvaná přednáška na Gordonově konferenci “Polymers East“ v Oxfordu, UK, 1999, plenární přednáška a předsednictví sekce na mezinárodní konferenci “Polymers 98“). Inuyama, Japonsko, 1998,  2 přednášky na Kongresu ACS v San Franciscu, USA, 1997, Zvané přednášky na tomto typu konferencí jsou považovány za výraz ocenění významu prováděného výzkumu. Seznam publikací za celé období, jakož i všechny separáty a rukopisy prací odeslaných do tisku, jsou přiloženy v příloze.
       Vzhledem k vysokému počtu publikací považujeme řešení tříletého grantového projektu za úspěšné a jeho cíle za splněné.