Závěrečná zpráva grantu 193/1997/B-BIO/FaF

Název projektu:Studium faktorů ovlivňující biosynthesu terapeuticky významných metabolitů v kulturách in vitro
Hlavní řešitel:Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.
Spoluřešitelé: Marta Petrusová; Doc. RNDr. Jiřina Dušková, CSc.; Jiřina Koubková; PharmDr. Lenka Tůmová, CSc.; PharmDr. Marie Kašparová, Ph.D.; PharmDr. Tomáš Siatka, CSc.; Ing. Lenka Nezbedová
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:280 tis. Kč

Souhrn výsledků


    V posledním období nastal výrazný pokrok ve vývoji nových technik, kterými je možno dosáhnout zvýšení produkce sekundárních metabolitů v kulturách in vitro. Jednou z těchto cest je studium elicitovaných kultur in vitro terapeutických významných rostlin.
    Byla provedena optimalizace kultivačních podmínek u kultur Brassica oleracea, Bellis perennis, Angelica archangelica.
    Vypracována metodika fluorimetrického stanovení kumarínu technikou průtokové injekční analýzy (Angelica archangelica).
    Z abiotických elecitorů byly s pozitivním účinkem na produkci flavonoidů za specifických podmínek (koncentrace, elicitor, čas, stáří kultury) testovány: chlorid kademnatý, síran měďnatý, chlorid rtuťnatý, dusičnan olovnatý, síran manganatý.
    V další sérii pokusů byl testován vliv kyseliny salicylové (Ononis arvensis) a kyseliny linolové (Ononis arvensis, Rheum palmatum).
    
Vliv UV 254, 366 a horského slunce jako elicitujícího faktoru bylo použito u kultury Ononis arvensis a Rheum palmatum.
    Studován byl vliv biotických elicitorů (mrtvé buňky, lyzáty) na suspenzní a kalusové kultury.
Pseudomonas aeruginosa (Rheum palmatum, Ononis arvensis, Bellis perennis).
Candida utilis (Ononis arvensis, Rheum palmatum, Bellis perennis).
Chitosan (Ononis arvensis, Rheum palmatum).
 
  Optimální koncentraci stejného elicitoru u různých kultur in vitro v případě jeho pozitivního působení nelze zevšeobecnit a je specifická pro tu kterou kulturu a dobu elicitace.
    Z hodnocení vlivu elicitorů na růst kultury je zřejmé, že elicitory mají spíše negativní vliv, u většiny kultur je reelicitace problematická.
    V oblasti modifikace biotechnologických metod byla provedena studie biotransformace vybraných prekurzorů na arbutin následujícími kulturami in vitro Bellis perennis, Bergenia crassifolia, Brassica oleracea, Coronilla varia, Leonurus cardiaca, Leuzea carthamoides, Rheum palmatum, Rhodiola rosea a Datura meteloides.