Závěrečná zpráva grantu 198/1997/B-BIO/PrF

Název projektu:Význam mravenišť pro druhovou bohatost a sukcesi v loukách
Hlavní řešitel:doc. RNDr. Tomáš Herben, CSc.
Spoluřešitelé: RNDr. Petr Werner; RNDr. Marcela Kovářová; Mgr. Petr Dostál
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:130 tis. Kč

Souhrn výsledků

(1) výsledky potvrdily významnou diferenciaci vegetace mezi mraveništi a okolím. Druhy, které dominují na mraveništích, jsou zejména druhy s klonálním růstem. Zcela scházejí druhy růžicovité a druhy, které nejsou schopny klonálního růstu. To ukazuje, že rozhodující vliv na schopnost rostlin přežít v tomto systému je schopnost vypořádat se růstem oddenků či kořenů s vršením půdy mravenci.
(2) Významnější podíl jednoletých rostlin nebyl nalezen. Tím se studovaný systém liší od většiny podobných systémů ze západní Evropy. Tento fakt ukazuje roli "zásoby druhů" pro složení vegetace mravenišť. Nicméně obecně platí, že podobnost vegetace mravenišť mezi jednotlivými lokalitami v celeé Evropě je vyšší, než podobnost vegetace, jež mraveniště obklopuje.
(3) Myrmekochorie je v systémech s více druhy mravenců velmi výrazným prvkem. Neovlivňuje však složení mravenišť samotných (i když semena v prostředí mraveniště jsou schopna přežít), ale zejména vegetaci nejbližšího okolí mravenišť, kde je podíl myrmekochorů vyšší než na mraveništi i než v intaktní louce. To uakzuje na roli odkládání semen mravenci mimo mraveniště; současně to ukazuje, že většina mravenišť (jakkoli dnes osídlena především druhem Lasius flavus) musela projít etapou osídlení nějakým druhem, který přenáší semena.
(4) Půdní vlastnosti mraveniště jsou velmi odlišné od louky. Krom vyššího podílu dostupného P a draslíku je půda naopak chudší o dvojmocné kationty (Ca, Mg) a o dusík ve všech formách. Půda má také velmi odlišné fysikální vlastnosti. Převládá v ní frakce od 0.1 do 0.02 mm; to je velikost částic, které mravenci zřejmě jsou schopni přenášet. To podmiňuje trvalost struktur, které mravenci (zejména Lasius flavus) vytvářejí. Tu potvrzuje i závislost stávající vegetace na historii mraveniště.