Závěrečná zpráva grantu 200/1997/B-BIO/PrF

Název projektu:Vývoj mezidruhových a vnitropopulačních vztahů při vegetační sukcesi na toxických substrátech odkališť
Hlavní řešitel:RNDr. Pavel Kovář, CSc.
Spoluřešitelé: RNDr. Jitka Vilímová, CSc.; RNDr. Jan Štěpánek, CSc.; RNDr. Jan Kirschner, CSc.; RNDr. Marcela Kovářová; Mgr. Jan Hubert; Mgr. Petr Dostál; Irena Jarešová; Michal Štefánek; Irena Bryndová
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:180 tis. Kč

Souhrn výsledků

(1) Vegetace opuštěného rudního odkaliště je po téměř 20 letech vývoje tvořena omezeným počtem dominant, které udávají hlavní fyziognomické rysy porostu.
(2) Zásoba diaspor v substrátu odkaliště je malá, dosahuje průměrné hodnoty 470 semen na metr krychlový. Semena pocházejí pravděpodobně z lokální produkce uchycené vegetace.
(3) Na průběh obnovy vegetace na odkališti má největší vliv dostupnost vhodných diaspor z bezprostředního okolí odkaliště. Největší frekvenci mají druhy anemochorní.
(4) Pro studium genetické struktury dominantní trávy Calamagrostis epigejos se potvrdila jako vhodná elektroforetická metoda analýzy isoenzymů.
(5) Zjemňování odběrového designu rostlin k isoenzymovým analýzám dospělo k detekčně účinnému uspořádání na transektech, pomocí něhož se potvrdila hypotéza o rozdílné strategii šíření populací na různých typech substrátů na odkalištích, jakož i hypotéza o zužování genomového spektra populací s pokračující sukcesí.
(6) Ze studia přenašečů rostlinných diaspor mezi bezobratlými - mravenců, kolonizujících rudní odkaliště, vyplynulo v nabídkových pokusech semen, že ze tří přítomných dominantních druhů  každý s jinou intenzitou odnáší semena v závislosti na čase v sezóně a na druhu semen v nabídce.
(7) Experimentální studium vlivu ohně na vegetaci rudního odkaliště ukázalo významný vliv na některé vegetační parametry - např. podporu klonálních rostlin (jak bylin, tak dřevin) a uvolnění prostoru pro expanzi jednoletek.
(8) Rozklad organické hmoty probíhá rozdílnou rychlostí na různých substrátech odkališť, nejpomaleji na pyritickém koncentrátu z rudního odkaliště. Existuje téz závislost na druhu organické hmoty (listoví dřevin, biomasa bylin, čistá celulóza).