Závěrečná zpráva grantu 245/1998/C/FaF

Název projektu:Studie vlivu compliance a samoléčení na spotřebu léčiv
Hlavní řešitel:PharmDr. Lenka Práznovcová, PhD.
Spoluřešitelé: Prof.,RNDr. Jan Solich, CSc.; Eva Kopalová; Ing. Ondřej Rejsek; PharmDr. Hana Müllerová, PhD.; Mgr. Petra Ginzelová, PhD.
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:110 tis. Kč

Souhrn výsledků

Práce přináší původní vlastní výsledky získané cílenými dotazy u vybraného souboru občanů České republiky. Jde o první výsledky těchto plánovaných průzkumů a zejména o získání údajů typických pro Českou republiku. Doposud se řada a to i českých publikací opírala o výsledky průzkumu prováděných v jiných evropských zemích případně v USA, jak je uvedeno v teoretické části závěrečné zprávy. Je zajímavé, že vysoká dostupnost léků v ČR a to z velké části bezplatně vede k non compliance, zejména u seniorů. Je zde patrný vliv vysokého počtu kontaktů českých pacientů s lékaři.Skutečnost, že více jak 90% pacientů odchází z ordinací lékařů s receptem a že řada lékařů nevěnuje pozornost polypragmázii vede ke zvýšenému užívání léků. Získané výsledky umožňují navrhnout následující konkrétní opatření a postupy.
1.U pacientů soustavně zvyšovat zdravotnické uvědomění  o lécích a cíleně je vézt ke správnému a pravidelnému užívíní léků.
2.U předepisujícíh lékařů soustavně zvyšovat a obnovovat znalosti z oblasti klinické farmakologie tak, aby nedocházelo k polypragmázii.
3.V oblasti zdravotních pojištoven provádět kontrolu sledováním lékové evidence jednotlivých pojištěnců ze strany revizních lékařů a farmaceutů.
4.V oblati lékárenské péče výchovou farmaceutů ( a to již na fakultách ) spojovat poskytování léků s cílenými informacemi a zdravotní výchovou, případně zavedením lékových karet pacientů skloubit užívání léků předepisovaných lékaři a používanými pacienty v samoléčení.
5.V oblasti lékové politiky státu více zdůrazňovat význam zdravotního stavu jednotlivého pacienta před zájmy výrobcůa distributorů.