Závěrečná zpráva grantu 252/1998/C/FTVS

Název projektu:Objektivizace účinku terapeutických cvičení konceptu FBL Klein-Vogelbachové
Hlavní řešitel:PaedDr. Dagmar Pavlů, CSc.
Spoluřešitelé: Mgr. Renata Štefková (Kmecová)
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:109 tis. Kč

Souhrn výsledků

Výchozí provedení literární rešerše, týkající se kineziologické analýzy hodnotící sled a intenzitu zapojování jednotlivých svalů či svalových skupin při terapeutických cvičeních s využitím velkých míčů z konceptu FBL (funkční pohybové učení) dle S.Klein-Vogelbachové ukázala, že dosud nebyla ani v tuzemsku ani v zahraničí tato problemita publikována.. Rovnež tak konzultace s autorizovanými odborníky a školiteli konceptu FBL vedly k závěru, že elektromyografická objektivizace výše uvedených terapeutických cvičení dosud chybí.

Z prostředků grantu byl dovybaven a pro potřeby prováděné analýzy přizpůsoben 8-kanálový elektromyografický přístroj firmy DISA (Dánsko).

V rámci pilotní studie (1. rok řešení) byly analyzovány u dvou zdravých osob čtyři základní cviky konceptu FBL. Velká pozornost byla věnována vypracování strategie k eliminaci rušivých vlivů, které se při EMG-vyšetřování cvičení na velkých míčích obvykle uplatňují.

V následujících šetřeních bylo analyzováno deset dalších cviků. Překvapivým nálezem, a to jak již ve studii pilotní, tak i v následně provedeném šetření bylo, že sled a intenzita zapojování svalových skupin, na jejichž aktivitu jsou zkoumaná cvičení zaměřena, ve výsledcích elektromyografické studie neodpovídají empirickým postulátům FBL.

Naše výsledky, dosud presentované v jednom sdělení měly značný diskusní ohlas, který přispěl a také potvrdil jednoznačně i naše přesvědčení, že objektivní prověření účinku terapeutických cvičení je nezbytně nutné a žádá si další výzkum. Předpokládáme, že další analýzy budou prováděny u osob trpících bolestivými stavy hybného systému při tzv. funkčních onemocněních.