Závěrečná zpráva grantu 257/1997/B-BIO/PrF

Název projektu:Mechanismus působení některých hypothalamických neuropeptidů (arginin-vasopresinu a arginin-vasotocinu) na endokrinní činnost epifýzy
Hlavní řešitel:RNDr Růžena Novotná, CSc
Spoluřešitelé: Prof.RNDr. Ivan Novotný, DrSc.; RNDr Ivan Hájek, CSc; Doc.RNDr. Helena Illnerová, DrSc.; Mgr. Martin Jáč
Období řešení:1997-1999
Celková dotace:280 tis. Kč

Souhrn výsledků

Práce se zabývala úlohou peptidergní inervace v epifýze potkana. Cílem studie bylo objasnit nechasnismus přenosu signálu studovaných neuropeptidů a zjistit jaký mají účinek na syntézu melatoninu v epifýze. Proto byla měřena také enzymatická aktivita N-acetyl transferázy, enzymu který odpovídá za syntézu melatoninu a dále koncentrace melatoninu v plazmě. Byly studovány účinky arginin vasopresinu (AVP),vasotocinu (AVT),4-9 fragmentu AVP, desmopresinu (analogu AVP) a bombesinu. Prokázali jsme,že AVP i AVTstimulují metabolismus polyfosfoinositidů v epifýze a  aktivují PI signalizaci . Oba neuropeptidy nemají vliv na signalizaci zprostředkovanou cAMP,jak ukázalo měření fosforylace proteinů v epifýze specificky závislé na cAMP.  Aktivace PI signalizace se neúčastní alfa 1 adrenergní receptory . K přenosu signílů dochází pravděpodobně  prostřednictvím V1 receptorů pro AVP, neboť účinku obou vasopresinů zabrání blokátor V1 receptorů. Oba neuropeptidy AVP i AVT zvyšují aktivitu (NAT) serotonin N-acetyltransferázy a syntézu melatoninu v epifýze a to pouze v noci, kdy je aktivní sympatická inervace epifýzy. Exogenní aklikace vasopresinů ve dne neovlivní aktivitu NAT ani koncentraci melatoninu v plazmě. Podání beta adrenergního blokátoru propranololu ve tmě, které předcházelo aplikaci AVP a AVT zablokovalo jejich účinek .  Také krátkodobý světelný puls v noci před aplikací vasopresinů zabrání  účinku vasopresínů a zabrání  zvýšení syntézy melatoninu.
  Přirozený metabolický derivát AVP 4-9 fragment ani syntetický derivát desmopresin,který ovlivňuje činnost CNS nemají vliv na PI signalizaci v epifýze a syntézu melatoninu.
    Bombesin, který  je silným agonistou neurotransmiteru gastrin releasing peptidu (GRP) v CNS savců , aktivuje PI signální systém v epifýze potkana a zvyšuje metabolismus polyfosfoinositidů PIP,  PIP2 i PI. Bombesin působí  v epifýze na specifické receptory pro tento neuropeptid. Jeho účinky blokuje  antagonista receptorů (D-Phe 12- Leu 14)-bombesin. Bombesin neovlivnuje specifickou fosforylaci proteinů v epifýze zprostředkovanou cAMP a nemá vliv na cAMP signalizaci v plazmatické membráně pinealicytů.