Závěrečná zpráva grantu 261/1996/B-BIO/FaF

Název projektu:Modelové poškození spermiogeneze laboratorních savců farmaky a polutanty
Hlavní řešitel:Doc. RNDr. Vladimír Semecký, CSc.
Spoluřešitelé: Prof. MUDr. Jan E. Jirásek, DrSc.; Blanka Šlechtová; MUDr. Jiří Hochmann, CSc.; RNDr. Jana Veselá, CSc.; Ing. Zuzana Müllerová; Zdeňka Kudláčková
Období řešení:1996-1999
Celková dotace:310 tis. Kč

Souhrn výsledků

Studie zahrnuje kvalitativní a částečně i kvantitativní histologickou analýzu účinku xenobiotik a polutantů na spermatogenezu laboratorního potkana. Modelové noxy byly vybrány tak,aby představovaly různé způsoby mechanizmu negativního ovlivnění tohoto vysoce komplexního děje.
Průkazný gonadotoxický účinek,závisející na dávce a způsobu aplikace,byl prokázán u zástupce antineoplastik/antimetastatik1,2-bis-dioxopiperazin-1-ylethanu(ANTIMET)a zástupce herbicidů PHENMEDIPHAM(methyl m-hydroxykarbanilát m-methylkarbanilát). Méně intenzivní známky poškození zárodečného epitelu byly zaznamenány po perorální aplikaci olova. Podání dalších zástupců těžkých kovů -chrómu a niklu integritu zárodečného epitelu a morfogenezi gamet v našem dávkovém schématu strukturálně neovlivnilo.Rovněž vystavení testikulární tkáně expozici pesticidům jiných chemických typů-SIMAZIN a DIURON nevykázalo gonadotoxické působení po perorálním podání experimentálním potkanům.
Intragastrická aplikace zástupce antiandrogenů-cyproteron acetátu (ANDROCUR) po dobu 10 dnů v dávce 0,025 g/kus/den nevyvolala závažné změny ve spermatogenním cyklu,až na snížení počtu zralých spermií v kanálcích nadvarlete.
Inhalace neurotoxicky působící látky, používané jako pesticid nebo jako bojová chemická látka, SARIN (izopropylmethylfluorofosfát) v nízkých dávkách,oscilujících okolo účinné prahové hodnoty,prokázala týden po jednorázové expozici alterované formy časných spermatid a masivní uvolňování nezralých gamet do tubulárního lumina. V odběrovém intervalu po 3,6 a 12 měsících nebyly již žádné změny v komponentách germinativního epitelu prokázány.
Výše zmíněné modely studované na úrovni světelného a transmisního elektronového mikroskopu budou dále kvantitativně morfometricky vyhodnoceny pomocí počítačové obrazové analýzy s ohledem na stanovení predikce reprodukčního rizika u příbuzných typů xenobiotik a polutantů.