Závěrečná zpráva grantu 261/1998/C/LFP

Název projektu:Význam adekvátní dialýzy po léčbu anémie u nemocných s chronickým selháním ledvin
Hlavní řešitel:as. MUDr. Sylvie Opatrná
Spoluřešitelé: doc.MUDr. Karel Opatrný, CSc; MUDr. Jan Wirth; MUDr. Marie Šavlová; MUDr. Aleš Kroužecký
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:400 tis. Kč

Souhrn výsledků

Renální anémie, která obvykle provází chronické ledvinné selhání, významně zhoršuje morbiditu a mortalitu postižených nemocných. Její zlepšení má nesporný příznivý efekt. Již desítky let se kontroverzně diskutuje, zda existuje vztah mezi anémií a adekvátností dialyzační léčby. Teprve nedávno se zjistilo, že stupeň anémie a úspěšnost její terapie závisejí na dávce dlouhodobé hemodialýzy, která je jedním ze základních kriterií adekvátnosti. Řešitelé grantu se zabývali dvěma důležitými a dosud nevyřešenými problémy ve vztahu adekvátnosti dialýzy a anémie: 1) existuje vztah mezi anémií a dávkou peritoneální dialýzy a 2) je anémie a úspěšnost její léčby rozdílná při použití high-flux (vysokopropustných ) a low-flux (nízkopropustných) hemodialyzačních membrán.

Při řešení otázky, zda je vztah mezi anémií a dávkou peritoneální dialýzy, bylo vyšetřeno 22 nemocných na CAPD (kontinuální ambulantní peritoneální dialýze), u kterých bylo zjištěno, že jejich hematokrit závisí na celkové týdenní dávce dialýzy vyjádřené indexem tKt/V (r=0,61, p<0,01) a celkovou týdenní clearance kreatininu tCLCR (r=0.5, p<0.05) a na reziduální glomerulární filtraci (r=0,5, p<0,05).“Stepwise“ regresní analýza označila pouze tKt/V jako proměnnou s významným vlivem na hematokit (p<0,01, r2=0,37). Nemocní s vyšší dávkou dialýzy (tKt/V>2,3) měli hematokrit významně vyšší (35,1±1,9 vs 28,9±1,2%, p<0,01) než nemocní s nižší dávkou dialýzy (tKt/V<2,3). Po rozdělení tKt/V a tClCR na části poskytované vlastními ledviny a části poskytované peritoneem se ukázalo, že hematokrit závisí především na Kt/V poskytovaném zbytkovou funkcí vlastních ledvin, méně na Kt/V dodávaném peritoneální membránou. Řešitelé uzavřeli, že dávka dialýzy je dalším faktorem ovlivňujícím anémii u nemocných na CAPD, že vztah mezi anémií a dávkou dialýzy je nejlépe popsán indexem Kt/V a že zbytková funkce ledvin má významný příznivý vliv na hloubku anémie.

U 8 nemocných řešitelé na 8 týdnů zvýšili dávku peritoneální dialýzy a sledovali, zda dojde k dalšímu zlepšení anémie. Přes zvýšení Kt/V poskytovaného peritoneem se nepodařilo zvýšit celkové tKt/V (zatím bez jasného vysvětlení) a zřejmě proto nedošlo ke zvýšení hemoglobinu.

Vliv high-flux a low-flux dialyzačních membrán na anémii a úspěšnost její léčby byl sledován v prospektivní randomizované zkřížené studii u 25 dlouhodobě hemodialyzovaných nemocných. Ti byli rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna byla 8 týdnů léčena low-flux membránou a pak dalších 8 týdnů high-flux membránou z téhož materiálu (polysulfon) za jinak srovnatelných podmínek. U druhé skupiny nemocných, sledované paralelně, bylo pořadí použití obou membrán opačné. Hematokrit/hemoglobin byl stanovován ve dvoutýdenních intervalech. Výsledkem studie bylo zjištění, že není žádný statisticky významný rozdíl ve vlivu high-flux a low-flux dialyzační membrány na renální anémii a účinnost její léčby rekombinantním erytropoetinem. Z hlediska renální anémie není proto důvod k preferenci high-flux nebo low-flux dialyzačních membrán. Vzhledem k souboru, který řešitelé vyšetřovali, vztahují toto tvrzení jen na nemocné s chronickým selháním ledvin, kteří dostávají vysokou dávku dialýzy, používají tzv. biokompatibilní dialyzátory a jsou v dobrém nutričním stavu.