Závěrečná zpráva grantu 281/1998/C/LFHK

Název projektu:Vliv pasivního kouření na nemocnost dětí předškolního a mladšího školního věku
Hlavní řešitel:Doc. MUDr. Jindra Šmejkalová, CSc.
Spoluřešitelé: Hana Marková; Božena Petrovická; MUC. Karel Šmejkal; MUC. Jan Vícha; MUC. Alžběta Zavřelová
Období řešení:1998-1999
Celková dotace:177,45 tis. Kč

Souhrn výsledků

       Byla provedena retrospektivní epidemiologická studie založená na dotazníkovém sběru dat a analýze ošetřených akutních i chronických respiračních onemocnění  711 dětí (365 chlapců a 346 dívek) ve věku 0-14 let. Třicetsedm procent dětí pocházelo z kuřáckých rodin. Matek-kuřaček bylo 15 %, otcové kouřili v 28 %. Pouze 4 % rodičů - kuřáků však přiznalo, že kouří v místnostech, kde se pohybují děti.
       V našem šetření jsme potvrdili statisticky vyšší výskyt zánětů dolních cest dýchacích a vyšší frekvenci komplikací respiračních onemocnění (sinusitidy, otitidy) u dětí z kuřáckých rodin. Toto zjištění však platí pouze u dětí mladšího školního věku. Rozdíl v nemocnosti dětí předškolního a staršího školního věku pocházejících z kuřáckých, resp. nekuřáckých rodin nalezen nebyl.
       Prokázali jsme i další faktory, které mohou ovlivňovat frekvenci respiračních onemocnění. Je to především vliv věku (nejvyšší prevalence respiračních onemocnění byla zaznamenána ve věkové kategorii 6-10 let) a případné zátěže alergickým onemocněním v osobní či rodinné anamnéze dítěte.
       Výskyt chronických onemocnění, především alergické etiologie, roste s věkem (od 8 % u dětí předškolního věku, přes 17 % u dětí mladšího školního věku, až po 25 % u starších školáků). Nezaznamenali jsme žádný rozdíl v prevalenci alergických onemocnění u dětí z kuřáckých a nekuřáckých rodin, významnou roli zde však hraje rodinná zátěž, především alergické onemocnění matky. Alergické děti trpí významně častěji záněty dolních cest dýchacích a stěžují si na bolesti hlavy a na únavu.
       Možné negativní zdravotní důsledky pasivního kouření vedou k nutnosti provádět důsledně protikuřáckou prevenci v práci ošetřujících pediatrů. Zvláštní pozornost by měli lékaři věnovat kuřáctví rodičů alergických dětí.